Zakładanie spółki w Czechach to w ostatnim czasie dość popularny temat wśród przedsiębiorców. Dlaczego obserwuje się tak duże zainteresowanie tą kwestią? Jak założyć firmę w Czechach oraz z czym się to wiąże? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Założenie spółki w Czechach może okazać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z wielu branż. Zdj. Materiał partnera
Zakładanie spółki w Czechach – dlaczego warto?
Strategiczne położenie geograficzne Czech, stabilna gospodarka, a także zasoby kapitału ludzkiego sprawiają, że kraj ten jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych. Co dokładnie przyciąga tam biznesmenów z Polski?
Warto przede wszystkim wspomnieć o niskich kosztach pracy, a także szybkim tempie wzrostu i wysoko wykwalifikowanej kadrze, składającej się zarówno z lokalnych, jak i zagranicznych ekspertów. Założenie spółki w Czechach może okazać się zatem bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z wielu branż. Należy jednak pamiętać, że chcąc otworzyć biznes na terenie tego kraju, trzeba spełniać pewne warunki, a także otrzymać zgodę uprawnionego organu.
Założenie spółki w Czechach a podatki
Niezwykle istotnym atutem założenia spółki w Czechach jest fakt, że system podatkowy w tym kraju nakłada na producentów oraz usługodawców niskie opłaty. Warto między innymi zaznaczyć, że w Czechach ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne, co oczywiście oznacza, że przedsiębiorca nie musi ponosić tego typu kosztów. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje płacenie składek na ubezpieczenie społeczne.
Co więcej, także samo prowadzenie księgowości przedsiębiorstwa jest łatwiejsze. Czeski system przepisów jest dość przejrzysty i zbyt często się nie zmienia. Bardzo interesującą informacją dla wielu przedsiębiorców jest również to, że z VAT zwolnione jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od określonej wartości.
Co jeszcze zachęca polskich inwestorów do założenia spółki w Czechach? Z pewnością niski wymóg kapitału początkowego na poziomie 1 CZK. Pozytywną wiadomością jest również fakt, że założenie firmy w Czechach związane jest z innym sposobem naliczania składek, a także różnicami w kwotach wolnych od podatku.
Niezwykle istotnym atutem założenia spółki w Czechach jest fakt, że system podatkowy w tym kraju nakłada na producentów oraz usługodawców niskie opłaty. Zdj. Materiał partnera
Rejestracja spółki w Czechach – co trzeba wiedzieć?
Działalność gospodarcza w Czechach może przybierać różne formy (podobnie jak w Polsce). Należą do nich m.in. spółki jawne, komandytowe, akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-w-polsce/spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia/. Wszystkie spółki muszą uzyskać wpis do Rejestru Handlowego.
Decydując się na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u naszych sąsiadów, należy dopełnić szereg czynności cywilnoprawnych. Dlatego bardzo często wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o skorzystaniu z usług specjalistów, takich jak m.in. firma Oniszczuk.
Na czym zatem dokładnie polega założenie spółki? Jednym z niezbędnych kroków jest spisanie umowy w formie aktu notarialnego, którego koszt uzależniony jest od wysokości kapitału zakładowego. Ponadto należy również wskazać adres, pod którym będzie widniała siedziba spółki. Co jeszcze trzeba zrobić, aby założyć spółkę?
Niezbędną dokumentacją jest także wypis z księgi wieczystej stwierdzającej własność nieruchomości oraz kopie dowodów osobistych członków zarządu i dane wspólników. Do rejestracji spółki potrzebne będzie także zaświadczenie o niekaralności z Polski i Czech.
Więcej informacji na temat zakładania spółki za granicą znajdziecie Państwo na stronie: https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-za-granica/firma-w-czechach/.
Jak widać, założenie spółki w Czechach ma wiele zalet. Należy jednak mieć na uwadze, że pewne ograniczenia mogą utrudnić przedsiębiorcy złożenie wniosku. Aby mieć zatem pewność, że wszelkie formalności w przypadku zakładania spółki zostały odpowiednio wypełnione, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Działalność gospodarcza w Czechach może przybierać różne formy (podobnie jak w Polsce). Należą do nich m.in. spółki jawne, komandytowe, akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdj. Materiał partnera
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.