- Zużycie gazu będzie miało tendencję wzrostową, rosnący udział OZE będzie wymagać bilansowania systemu energetycznego elastycznym, niskoemisyjnym paliwem - powiedział PAP wiceprezes PKN Orlen ds. wydobycia, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Robert Perkowski.
- Gaz ziemny jest paliwem łatwym w transporcie, dużo mniej emisyjnym i o wiele bardziej elastycznym niż węgiel. Doskonale może stabilizować system energetyczny oparty w coraz większym stopniu o wiatrowe i słoneczne źródła odnawialne, siłą rzeczy uzależnione od warunków atmosferycznych - zaznaczył Perkowski. Dodał, że gazem ziemnym będziemy zasilać transformację energetyczną jeszcze przez długie lata, jednak w perspektywie kilku dekad jego błękit będzie musiał ustąpić zieleni.
- Mamy świadomość, że gaz ziemny jest rozwiązaniem przejściowym. Stąd nasze zaangażowanie w rozwój nowych paliw - wodoru i biometanu. Będą one stopniowo uzupełniać, a z czasem zastępować gaz wydobywany z podziemnych złóż - powiedział wiceprezes PKN Orlen.
W ocenie Roberta Perkowskiego, w miarę postępów transformacji energetycznej, paliwo które będziemy trafiać do odbiorców będzie w coraz większej części składać się z zeroemisyjnych i odnawialnych gazów alternatywnych.
- Liczymy, że w tym procesie będziemy mogli wykorzystać gazociągi i magazyny gazu należące do Grupy Orlen, dostosowując dostępną infrastrukturę do wymogów przesyłu i składowania takich gazów jak wodór, zarówno w czystej postaci, jak i w mieszaninie z gazem ziemnym - powiedział.
Nowe technologie w gazownictwie będą jednym z głównych tematów rozpoczynających się w środę w Kielcach XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS, orgaznizowanej przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa wspólnie z Targami Kielce. Będziemy rozmawiać m.in. o rozwoju nowych technologii i programów badawczych, pozyskiwaniu środków na ich finansowanie oraz wdrażanie innowacji, kierunkach rozwoju koncernów multienergetycznych na świecie i w Polsce, bezpieczeństwie rozwiązań technologicznych dla zielonej energetyki, roli paliw gazowych w procesie transformacji energetycznej oraz wpływie transformacji na całą gospodarkę - poinformował Perkowski.
W targach weźmie udział kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Towarzyszyć im będzie konferencja Nowe technologie dla multienergetyki, w czasie której poruszone będą najważniejsze zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej.
Podczas konferencji poszczególne tematy prezentowane będą przez ekspertów reprezentujących różnorodne dziedziny sektora energetycznego oraz branży gazowniczej m.in.: przedstawicieli administracji rządowej, instytucji naukowych i finansowych oraz firm branży gazowniczej i sektora energetycznego.
Drugiego dnia Targów odbędą się Warsztaty Techniczne dotyczące dekarbonizacji w gazownictwie. Targi zakończy uroczysta Gala w trakcie, której najlepsze produkty i wystawcy zostaną uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Targów Kielce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.