Po ubiegłotygodniowych pracach związanych z odprowadzeniem wody z rejonu starej ściany na polu Nadrybie w kopalni Bogdanka, spółka ustabilizowała sytuację hydrologiczną i od soboty, 15 kwietnia powróciła do pełnej eksploatacji trzema ścianami – informują służby prasowe Lubelskiego Węgla Bogdanka.
- Obecnie dopływ wody znajduje się pod kontrolą kopalni, a poziom pozostałej już wody opada z prędkością kilku centymetrów na godzinę. Ubiegłotygodniowe prace związane z ujęciem zwiększonego dopływu wody w rejonie starej ściany na polu wydobywczym Nadrybie przyniosły zakładane efekty. Kulminacyjny punkt mamy już za sobą, a na podstawie prowadzonego monitoringu można stwierdzić, że mamy do czynienia z wygaszaniem się wypływu. Kluczowy w zarządzaniu sytuacją był dobrze przygotowany plan działań, sprawny sprzęt i przede wszystkim ambicja oraz determinacja załogi, która pracowała w ciężkich warunkach dołowych – mówi Adam Partyka, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i społecznych górniczej spółki.
Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu służby nadzoru kopalni stwierdziły zwiększony dopływ wód dołowych w pobliżu zrobów starej ściany 1/II/382. Spółka po przeanalizowaniu sytuacji, przystąpiła do prac związanych z ujęciem dopływającej wody oraz jej odprowadzeniem do instalacji głównego odwadniania.
Zaobserwowany dopływ w wyeksploatowanej ścianie 1/II/382 na polu Nadrybie nie stwarzał zagrożeń ani dla pracowników, ani dla sprzętu kopalni. Kopalnia obecnie prowadzi eksploatację węgla trzema ścianami zlokalizowanymi w polach Bogdanka, Nadrybie i Stefanów. Spółka jednocześnie potwierdza aktualny roczny plan wydobycia na poziomie 8,3 mln ton węgla handlowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.