Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w poniedziałek, 17 kwietnia, na rzecz Miasta Katowice w drodze darowizny teren byłego Szybu Pułaski o historycznej nazwie Carmer. Jest on najbardziej charakterystycznym wśród pięciu szybów znajdujących się na obszarze ponad 190-letniej zabytkowej kopalni Wieczorek w Katowicach - podały służby prasowe SRK.
Na terenie o łącznej powierzchni prawie 9,4 ha gruntu znajduje się dziewięć zabytkowych budynków: kompresora przy maszynie wyciągowej, sortowni, nadszybia, maszyny wyciągowej, warsztatu mechanicznego i podstacji, warsztatu hydraulicznego, magazynu, łaźni i cechowni oraz portierni i kasy węglowej.
Przejęte przez Katowice nieruchomości mają przyczynić się nie tylko do tworzenia nowych miejsc pracy w przyszłościowych sektorach gospodarki, ale również wzmocnią kapitał ludzki regionu, poprzez edukacyjny i naukowy charakter przedsięwzięcia. Rewitalizacja obszaru wpisuje się także w ideę przywracania do życia obszarów postindustrialnych. Zostaną dołożone wszelkie starania, aby w odpowiedni sposób objąć ochroną szczególny charakter tego miejsca z uwzględnieniem aspektów architektonicznych, urbanistycznych i kulturowych.
Przypomnijmy, że współpraca z miastem w tym zakresie rozpoczęła się już 29 lutego 2020 r., kiedy spółka podpisała wraz z Katowicami list intencyjny w sprawie utworzenia na terenie byłej kopalni Wieczorek kompleksu biurowo-technologicznego pod nazwą „Dzielnica Nowych Technologii”. Miejsce to ma stać się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności z branż produkcji gier komputerowych i e-sportu.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń od wielu lat podejmuje szereg działań wspierających efektywne zagospodarowywanie majątku po zlikwidowanych kopalniach. Działalność zagospodarowania majątkiem jest jednym z dwóch podstawowych obszarów działalności spółki i obejmuje swoim zasięgiem zasób nieruchomościowy zlokalizowany na terenie 71 gmin w kraju. SRK z sukcesem realizuje projekty zagospodarowywania majątku, poprzez sprzedaż, najem i dzierżawę, ale również realizację projektów innowacyjnych, zapewniających najbardziej efektywne wykorzystanie majątku.
W szczególności, w ramach podejmowanych działań Spółka współpracuje z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.