Środowa, 12 kwietnia, sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami mimo publikacji lepszych od oczekiwań danych o inflacji CPI w marcu w USA. Inwestorzy czekają na sezon publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2023 r., który w piątek otworzą największe banki.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,11 proc. i wyniósł 33 646,50 pkt. Indeks przerwał serię czterech wzrostowych dni z rzędu.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,41 proc. i wyniósł 4091,95 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 0,85 proc. i zamknął sesję na poziomie 11 929,34 pkt.
Ceny konsumpcyjne w USA w marcu wzrosły o 5 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. Oczekiwano +5,2 proc. rdr i +0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,4 proc. mdm i 5,6 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,6 proc. rdr.
- Najważniejsze jest to, że inflacja wciąż jest zbyt wysoka jak na gust Fedu. Są jednak sygnały sugerujące, że inflacja będzie dalej zwalniać w nadchodzących miesiącach - powiedziała Sarah House, starsza ekonomistka w Wells Fargo w Charlotte.
- Spodziewamy się, że inflacja będzie stopniowo spadać, ale utrzyma się na wysokim poziomie do końca tego roku. Dlatego Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na podwyższonym poziomie przez resztę tego roku, przełamując oczekiwania rynku dotyczące obniżek stóp - powiedział Ryan Sweet, główny ekonomista Oxford Economics.
W najbliższym czasie uwaga skupi się również na wynikach finansowych spółek. W piątek wyniki za pierwszy kwartał napłyną od dużych amerykańskich banków, w tym JPMorgan, Citigroup i Wells Fargo.
Niektórzy członkowie FOMC zastanawiali się nad pauzą w cyklu podwyżek stóp proc. w USA - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że niektórzy członkowie Fedu chcieli podwyżki o 50 pb., ale zrezygnowali z tego pomysłu ze względu na zawirowania w sektorze bankowym.
Kilku uczestników posiedzenie zastanawiało się, czy właściwe byłoby utrzymanie na niezmienionym poziomie stóp proc. na tym spotkaniu. Zauważyli, że w ten sposób zyskaliby więcej czasu na ocenę finansowych i ekonomicznych skutków ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym oraz skumulowanego zacieśnienia polityki pieniężnej. Jednak uczestnicy ci zauważyli również, że działania podjęte przez Rezerwę Federalną w koordynacji z innymi agencjami rządowymi pomogły uspokoić warunki w sektorze bankowym i zmniejszyć krótkoterminowe zagrożenia dla działalności gospodarczej i inflacji. W związku z tym, uczestnicy ci uznali za stosowne podwyższenie zakresu docelowego o 25 punktów bazowych ze względu na podwyższoną inflację, siłę ostatnich danych ekonomicznych oraz ich zaangażowanie w obniżenie inflacji do 2-procentowego celu Komitetu - napisano w protokole po posiedzeniu Fedu, które odbyło się 21-22 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.