Mniej wypadków związanych z transportem ludzi i materiałów pod ziemią. To jest priorytetowe zadanie nadzoru górniczego w 2011 r. Z tym zagadnieniem była związana wizyta delegacji RAG Mining Solutions, która spotkała się z kierownictwem departamentów Wyższego Urzędu Górniczego i reprezentantami okręgowych urzędów górniczych – dowiedział się portal nettg.pl od Jolanty Talarczyk, rzecznika prasowego WUG. W czasie rozmów przedstawiono niemieckie rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w transporcie.
- Ubiegłoroczny wzrost wypadków związanych z transportem jest o tyle niezrozumiały, że nic takiego w kopalniach się nie stało, co mogłoby to zjawisko uzasadniać. Wręcz przeciwnie. Systemy transportowe w ostatnich latach znacznie unowocześniono. Spółki węglowe przeznaczyły na to spore nakłady inwestycyjne – podkreśla Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego WUG.
Należy wspomnieć, że w ubiegłym roku tego typu wypadki stanowił ponad 17 procent wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy w górnictwie węgla kamiennego. Dlatego nadzór górniczy szuka skuteczny rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie. 31 stycznia br. w Wyższym Urzędzie Górniczym gościła trzyosobowa delegacja RAG Mining Solutions, pod kierownictwem prezesa zarządu dr Martina Junkera. Podczas spotkania z kierownictwem departamentów WUG i reprezentantami okręgowych urzędów górniczych przedstawiono niemieckie rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w transporcie. Goście zapewniali, że ujednolicenie i koordynacja są sposobem na zmniejszenie liczby wypadków. Zaprezentowano także niemiecki systemy przeciwpożarowy i ratowniczy oraz magazynowanie i logistyki. Przebieg obrad moderował Wojciech Magiera, wiceprezes WUG.
Ponadto według niemieckich ekspertów istotne znaczenie ma unifikacja, standaryzacja maszyn, urządzeń i układów transportowych, co umożliwia ograniczenie prac przeładunkowych i zwiększenie mobilności załogi, prowadzenie bieżcego monitoringu stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń oraz usunięcie pracowników z miejsc niebezpiecznych (np. przesypów) poprzez monitoring i dbałość o stan techniczny urządzeń.
Warto także zwrócić uwagę na utworzenie oddziałów typowo transportowych, którego obszar działania zaczyna się na magazynie i kończy w przodku, tzw. supply chain i powierzenie kierownictwa odziałem transportowym specjaliście o odpowiednim wykształceniu, tj. inżynierowi ds. transportu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pracownicy z WUG i OUG zapewne podzielą sie wiadomosciami na temat nowinek technicznych dot transportu mat i ludzi Inspektorzy powinni się czasem stać ciałem doradczym a nie pełnić role strażników miejskich z szabelka w dłoni.
Nie rozumiem o co ci chodzi? Co RAG mining solutions konkretnie jako firma zrobiła do obniżki wypadkowości w transporcie, bo to ewidentnie było głównym tematem spotkania WUG z nimi. Jeśli mogę się zgodzić i popieram jak najbardziej tą opinię „projektowanie układów transportowych już na etapie przygotowania pola do eksploatacji, projektowanie i utrzymanie wyrobisk transportowych o przekroju 25 m2- 30 m2” i do szkolenia pracowników to mam dużo wątpliwości co do zdolności RAG Mining solutions do „bieżącego monitoringu stanu technicznego eksploatowanych maszyn” czy też stwierdzenia „usunięcie pracowników z miejsc niebezpiecznych poprzez monitoring” . Chętnie dowiem się o RAG Mining Solutions dokonaniach w zabezpieczeniach przy transporcie , monitoringu urządzeń , ostrzegania pracowników przed wejściem w miejsca niebezpieczne , informowanie nadzoru o pobycie pracowników w miejscach zagrożenia czyli ścisła ewidencja , bo przyznam nie są one mi znane .
Za tyle pieniędzy co rozkradli już dawno powinniśmy mieć system kontenerowego transportu na kopalniach taki jak jest w niemczech na kazdej kopalni Byłem widziałem.
..."RAG Mining Solutions to firma biznesowa , ok, ale to nie ona dokonała tego postępu w obniżce wypadkowości ..." Zanim będziesz dalej pisał to moja informacja brzmi: RAG Mining Solutions to 100 % córka konzernu RAG, w której pracują FACHOWCY-PRAKTYCY z wszystkich zakresów działalności niemieckiego GWK. Jest to z pewnością jedyna firma doradcza na świecie, która posiada własne KWK, w których można zobaczyć i porównać teorię z praktyką. Dlatego KTO wg. Ciebie dokonał tej obniżki? Może mi podpowiesz, jestem bardzo ciekawy Twojej wiedzy w tym zakresie.
No to teraz 50% pracowników WUG i OUGów na szkolenie do Niemiec. Tu i tak nikt nie zauważy ich nieobecności, a jak może tam się czegoś nauczą i zdadzą egzaminy, to wrócą i zrobią coś mądrego...