Inteligentna dystrybucja, zrównoważone ciepło, zielona energia oraz klient i jego potrzeby, to obecne kierunki rozwoju innowacji w grupie energetycznej Tauron - ogłosił we wtorek, 4 kwietnia, koncern.
Tauron po pięciu latach zaktualizował Strategiczną Agendę Badawczą - dokument planistyczny, wyznaczający kierunki i potencjał podejmowanej przez Tauron działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. W 2018 r. było to pierwsze takie systemowe opracowanie w polskiej energetyce.
Jak podano we wtorkowej informacji koncernu, realizacja Agendy z 2018 r. zaowocowała udanymi przedsięwzięciami, m.in. wdrożeniem technologii blockchain, uruchomieniem mikrosieci w Bytomiu czy komercjalizacją Wirtualnej Elektrowni.
Agenda w nowej wersji wspiera z kolei realizację celów Zielonego Zwrotu Taurona oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej - zwracając się ku obszarom m.in. wykorzystania zielonego wodoru, dekarbonizacji ciepłownictwa, magazynowania energii czy korzystania z danych z inteligentnej sieci.
- Ostatnie lata to okres największych zmian w historii grupy Tauron. Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii, wydzielenie poza grupę aktywów węglowych, konieczność przebudowy sieci dystrybucyjnych sprawiają, że zmieniamy się w każdym obszarze naszej działalności - powiedział, cytowany w informacji Taurona, jego prezes Paweł Szczeszek.
-Liczymy, że nowe rozwiązania pomogą nam w podjęciu najważniejszych wyzwań, przed jakimi stanie grupa w najbliższych latach - niestabilnością źródeł OZE czy dekarbonizacją ciepłownictwa. Nowe rozwiązania pozwolą ponadto na skorzystanie z szans biznesowych, na przykład tych związanych z powstawaniem inteligentnej sieci czy rozwojem technologii wodorowych - dodał Szczeszek.
Tauron wyjaśnił, że zaktualizowana Strategiczna Agenda Badawcza precyzyjnie opisuje kierunki rozwoju innowacji, będąc uszczegółowieniem strategii grupy. Dokument składa się z czterech portfeli badawczych, zatytułowanych: Klient i jego potrzeby, Inteligentna dystrybucja, Zielona energia i Zrównoważone ciepło.
W zakresie inteligentnych sieci najważniejszymi kierunkami badań są m.in.: wykorzystanie systemów magazynowych, rozwój automatyki i zaawansowanej diagnostyki sieciowej, dostosowanie sieci do współpracy z OZE oraz ekosystem elektromobilności.
Dekarbonizację ciepłownictwa w koncernie wspierać mają projekty w zakresie m.in. pozyskiwania ciepła z OZE i paliw alternatywnych, wykorzystania technologii jądrowych, a także rozwoju niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych, magazynów czy scentralizowanych pomp ciepła.
Ważną rolę w rozwoju zielonej energii nadano wytwarzaniu i wykorzystaniu zielonego wodoru: przy produkcji paliw syntetycznych i energii oraz w transporcie. Grupa będzie też kontynuować prace dotyczące ultraszybkiego prognozowania i predykcji produkcji OZE, a także rozwoju innowacyjnych konfiguracji źródeł odnawialnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.