V Akademia Bezpieczeństwa: W PGG robią wszystko, żeby promować zawód górnika

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- Mamy 11 szkół patronackich, którym został zadedykowany program „Dobry start z PGG” – wskazał dyrektor Andrzej Sączek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Znalezienie chętnych do pracy w górnictwie i wykształcenie fachowców, to coraz większe wyzwanie dla spółek górniczych. O doświadczeniach Polskiej Grupy Górniczej w tej kwestii podczas V edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego mówił Andrzej Sączek, dyrektor departamentu wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej.

Jak zaznaczył Sączek, PGG zawarła porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa z samorządami: Katowic, Mysłowic, Rybnika, Rudy Śląskiej oraz powiatami: wodzisławskim, bieruńsko-lędzińskim i mikołowskim.

Chodzi o następujące zawody: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk, technik mechanik, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik mechatronik, ślusarz, elektryk, mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz operator obrabiarek skrawających. Program, który jest realizowany w 11 szkołach, obejmuje wypłatę stypendiów dla uczniów oraz gwarancje zatrudnienia.

- W jaki sposób podejść do kwestii kształcenia pracowników? W PGG kilka lat temu przyjęliśmy model stypendialny. Mamy 11 szkół patronackich, którym został zadedykowany program „Dobry start z PGG” – wskazał Sączek.

Umowa stypendialna gwarantuje wypłatę 400 zł netto za miesiąc dla uczniów w technikum lub szkole branżowej na kierunku górniczym oraz 300 zł netto za miesiąc dla ucznia na kierunku innym niż górniczy. Oprócz tego uczniowie, którzy będą mieli średnią ocena na poziomie minimum 4,0, zachowanie minimum dobre oraz 100 proc. obecności na zajęciach (bez nieobecności usprawiedliwionych), otrzymują nagrodę roczną w wysokości 1500 zł netto na kierunku górniczym oraz 1200 zł netto na pozostałych kierunkach.

Na zakończenie szkoły stypendyści mogą liczyć na jednorazową nagrodę wysokości 5000 zł netto, która jest wypłacana za ukończenie nauki w normalnym trybie, zdanie egzaminów zawodowych, przedstawienie świadectwa ukończenia szkoły, dostarczenie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, złożenia podania o zatrudnienie oraz podjęcie pracy w oddziale PGG. Warunkiem przyznania stypendium jest zawarcie umowy, w której uczeń zobowiązuje się do przepracowania w wyznaczonym przez PGG oddziale minimum 3 lat od ukończenia nauki.

- Mamy też plany uruchomienia klas górniczych. Nie wiemy, czy nam się to uda, ale chcielibyśmy to zrobić w Rudzie Śląskiej i Rybniku - powiedział dyrektor departamentu wsparcia HR w PGG.

- Robimy wszystko, żeby promować zawód górnika. Chcielibyśmy zmienić przekonanie, że górnictwo to branża siermiężna, poprzez zmianę świadomości, dotarcie do młodych ludzi i pokazanie im, że w górnictwie cały czas pojawiają się nowe technologie. Nasz branża to przecież poligon doświadczalny dla innowacji – mówił Sączek.

Jak wskazał, jednym z narzędzi wykorzystywanych do tego celu jest internetowa platforma Akademia PGG.

- Oprócz wiedzy górniczej oraz tej dotyczącej bezpieczeństwa pracy, mamy tam również naukę języków obcych, mnóstwo wiedzy z obszaru zarządzania i kompetencji miękkich. Oprócz wykorzystania tej wiedzy podczas pracy w PGG, może ona też być przydatna później, kiedy nasi pracownicy przejdą na emeryturę lub skorzystają z jakiego pakietu związanego z odejściem. To jest wiedza i kompetencje, które będą mogli wykorzystać w innych branżach – zaznaczył dyrektor departamentu wsparcia HR w PGG.

Sączek podkreślił również, że oprócz platformy internetowej, PGG dysponuje również bazą szkoleń praktycznych. Obejmuje ona m.in. podziemne pole szkoleniowej na głębokości 360 metrów w kopalni Wujek oraz sztolnie w kopalniach Piast-Ziemowit, Chwałowice i Halemba.

Zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie, jakie ma współpraca spółki z uczelniami wyższymi i instytutami naukowymi. PGG podpisała porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia na potrzeby górnictwa z AGH, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Głównym Instytutem Górnictwa. Współpraca dotyczy praktyk zawodowych, staży studenckich, prac dyplomowych i doktorskich, kształcenia na studiach oraz projektów edukacyjnych i badawczych.

- Jeśli chodzi o absolwentów szkół, to naszym zamiarem jest związać się z nimi na dłużej, więc wspieramy wysyłanie ich na studia. Okazało się również, że na stanowiskach robotniczych w PGG pracuje 1600 osób, które mają wykształcenie wyższe w innych dziedzinach. Dlatego uruchomiliśmy dla takich osób studia drugiego stopnia. Dzięki temu osoby, które mają ukończone jakiekolwiek studia, mogą zrobić studia drugiego stopnia o specjalności górniczej. Zależy nam, żeby ludzie chcieli się kształcić w stricte górniczych specjalnościach - na techników i inżynierów górniczych, bo już za kilka lat pojawi się luka pokoleniowa, która będzie dla nas dużym problem – dodał Sączek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.