Projekt Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wprowadzający do ekspozycji w kopalni dwie nowocześnie wyposażone komory zostanie dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w kwocie 2 mln zł – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez placówkę. Wszystko to będzie się odbywać w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 i ma na celu wzbogacenie oferty muzeum, Wieliczki oraz Małopolski.
- Przedmiotem projektu jest zabezpieczenie górnicze i konserwacja oraz przystosowanie do pełnienia nowej funkcji muzealno-kulturalnej zespołu muzealnych wyrobisk Aleksandrowice obejmującego dwie komory i chodniki dojściowe w wielickiej kopalni soli. Mają one bardzo atrakcyjne położenie – blisko turystycznego szybu Daniłowicza na poziomie III (gł. 135). Projekt wzmocni wizerunek Małopolski jako regionu atrakcyjnego turystycznie i kulturowo, uratuje też kolejne komory kopalni - podkreśla prof. Antoni Jodłowski, dyrektor muzeum.
Komory Aleksandrowice wybrano w bryłach soli zielonej na przełomie XIX i XX w. Są wartościowe ze względu na swoje walory historyczne, geologiczne i górnicze, z interesującymi uskokami na granicach warstw eksploatacyjnych, śladami po ręcznie wykonanych wrębach i eksploatacji techniką strzałową.
Nowe wyrobiska to nowe możliwości znacznie wzbogacające ofertę turystyczno-kulturalną Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Komora Aleksandrowice I pełnić będzie funkcję wystaw czasowych, natomiast komora Aleksandrowice II zostanie przystosowana do pełnienia funkcji kaplicy. Będzie to zupełnie inna od obecnie funkcjonujących, historycznych kaplic – nowoczesna, oddająca ducha XXI wieku, pozostająca dla kolejnych pokoleń świadectwem właśnie tych współczesnych nam czasów. Kaplica zostanie włączona do funkcjonującego już „Szlaku pielgrzymkowego Szczęść Boże”.
W wyniku realizacji projektu muzealna oferta zyska nową multimedialną komorę, co w specyficznych warunkach kopalni soli jest ewenementem. Będzie w niej realizowany nowy program edukacyjny „Bohaterowie wielickich podziemi”. Jego celem jest uświadomienie wartości i znaczenia dorobku pokoleń wielickich górników, podkreślenie pracy jako wartości człowieka, na co wielokrotnie zwracał uwagę Papież Polak. W zespole komór będą organizowane uroczystości lokalne oraz ponadregionalne. Będą one dostępne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.