Zdaniem Legal & General Investment Management (LGIM) odstawienie światowej gospodarki od paliw kopalnych i zainwestowanie więcej w czyste alternatywy będzie kosztować znacznie mniej, niż mogłoby się wydawać. Pisze o tym Alastair Marsh na portalu minning.com.
LGIM, zarządzający aktywami o wartości 1,2 biliona funtów, informuje w raporcie, że przeprowadził przegląd scenariuszy klimatycznych i ku swojemu zaskoczeniu stwierdził, że kosztowałoby to „statystycznie nieistotną kwotę”.
- Ograniczenie wzrostu globalnych temperatur do mniej niż 2 st. C można osiągnąć za równowartość zaledwie 1 punktu bazowego światowego PKB miesięcznie w ciągu następnego ćwierćwiecza -- twierdzą zarządzający LGIM.
- Całkowity koszt ekonomiczny w ujęciu rocznym w ciągu następnego ćwierćwiecza byłby tak niski, że potrzebne byłoby szkło powiększające, aby to zobaczyć – powiedział Nick Stansbury, szef rozwiązań klimatycznych w LGIM, podczas rozmowy z mediami.
Portal minning.com pisze, że przejście do gospodarki i systemu energetycznego o zerowej wartości netto będzie największą reformą gospodarczą współczesnych czasów. Niektóre branże upadną, a inne powstaną.
- Koszty kluczowych technologii dekarbonizacji, takich jak energia odnawialna i pojazdy elektryczne, znacznie spadły w ciągu ostatniej dekady, przy czym uśredniony koszt energii elektrycznej dla nowo uruchamianych projektów fotowoltaicznych spadł o 88 proc. w latach 2010-2021, a koszt lądowej energii wiatrowej spadł 68 proc. - informuje LGIM.
Według LGIM globalna gospodarka zaoszczędzi około 19 bilionów dolarów do 2050 r., jeśli proces transformacji rozpocznie się na dobre dzisiaj zamiast w 2030 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Haha pewnie... Tylko żeby stworzyć te eko oze trzeba dalej kopać