Niespełna połowa gmin, uczestnicząca w badaniu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) uznała, że osiągnięto cel programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy. Jedna piąta zaprzeczyła, a jedna trzecia uznała, że trudno powiedzieć.
We wtorek prezes IGSPW Łukasz Horbacz rozesłał podsumowanie badania przeprowadzonego od 16 stycznia br. do 16 lutego br. wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Badanie dotyczyło okresu od uruchomienia programu sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach (ustawą z 27 października 2022 r.) do końca 2022 r. Ankiety odesłało do 16 lutego br. Izbie 1830 gmin (77 proc. wszystkich gmin w kraju).
Na podsumowujące ankiety pytanie: Czy cel programu w postaci zapewnienia gospodarstwom domowym węgla na sezon grzewczy 2022/2023 został osiągnięty? twierdząco odpowiedziało 46 proc. uczestniczących w badaniu gmin; 19 proc. odpowiedziało przecząco, a 35 proc. wybrało odpowiedź: trudno powiedzieć.
Horbacz zaznaczył, że na pytania Izby najchętniej odpowiedziały gminy z woj. śląskiego, gdzie ankietę wypełniło 82 proc. gmin. Najmniej odpowiedzi procentowo spłynęło z woj. dolnośląskiego i mazowieckiego (odpowiednio 66 proc. i 67 proc. gmin). We pozostałych województwach ankietę wypełniło 70-76 proc. gmin.
Z odpowiedzi wynika, że do programu preferencyjnej sprzedaży węgla przystąpiło 1685 gmin. Podmiotami wprowadzającymi węgiel do obrotu (zgodnie z ustawą) na terenie gmin były: Polska Grupa Górnicza (dla 34 proc. gmin), PGE Paliwa (31 proc.), Węglokoks (20 proc.), Tauron Wydobycie (8 proc.), Lubelski Węgiel Bogdanka (4 proc.) i Węglokoks Kraj (3 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.