Sto dwudziestą rocznicę utworzenia obchodzi Park Miejski w Tarnowskich Górach. W jubileuszowym roku miasto planuje pozyskać wielomilionową kwotę na jego rewaloryzację.
Niezależnie od tego tarnogórski magistra zamierza wnioskować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dotację na pielęgnację drzew w parku. Czy to się uda, nie wiadomo. W ostateczności wykonane będą drobne prace pielęgnacyjne.
- Nie pozyskaliśmy dotychczas środków na rewaloryzację Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach. Mamy już kompletną dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na budowę. Prace wycenione są na około 30 mln zł. Będziemy starali się pozyskać środki z programu FENIKS. W 2023 r. w Parku Miejskim miasto - z własnych środków - będzie prowadzić bieżące prace pielęgnacyjno-porządkowe, jak również zabiegi pielęgnacyjne i usuwanie obumarłych drzew i konserwację elementów małej architektury - informuje Ewa Kulisz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Nie należy się natomiast spodziewać konserwacji tabliczek z nawami alejek. Od października 2013 r. alejki w tarnogórskim parku mają swoje nazwy. Są to aleje: Karbidek, Dobrego Urobku, Sztygarów, Skarbka czy Skrót Gwarków. Część z nich już od kilku lat jest uszkodzona, np. poprzez zerwanie herbu miasta widniejącego pierwotnie na tabliczce.
- Urząd Miejski nie planuje odnawiania drewnianych tabliczek w Parku Miejskim. Projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego zakłada zamontowanie innych tabliczek z nazwami alejek. Kiedy zdobędziemy fundusze, rozpocznie się wymiana tablic na nowe - stwierdza Ewa Kulisz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.