Tauron i Rafako dały sobie czas. Dokładnie dwa tygodnie, aby wypracować ugodę w ramach mediacji. Termin ten minie dokładnie w najbliższą środę, 22 marca. Do dzisiaj, 18 marca, strony nie poinformowały o postępach. Rozmowy prowadzone są przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP.
Przedmiotem sporu między firmami, jak powszechnie wiadomo, jest blok 910 MW w Jaworznie, uznawany za najnowocześniejszy w Polsce. Niestety w ostatnich miesiącach był raczej owiany złą sławą z racji problemów z jego eksploatacją. Zresztą w czasie realizacji inwestycji też ich nie brakowało.
7 marca strony podpisały aneks do porozumienia, który dał im dodatkowe dwa tygodnie na „wypracowanie precyzyjnej formuły zamknięcia sporu”, jak określił to prezes Taurona Wytwarzanie Trajan Szuladziński. Wydłużenie terminu obowiązywania porozumienia nie oznacza zrzeczenia się wzajemnych roszczeń, jednak strony zobowiązały się powstrzymać w tym okresie od ich dochodzenia.
– Polubowne uregulowanie wszystkich pozostających pomiędzy spółkami kwestii od początku było przez nas preferowane, dzisiaj dostrzegamy wolę i realną możliwość osiągnięcia kompromisu – dodał szef TW, prezes Szuladziński.
Wydłużenie terminu obowiązywania porozumienia nie oznacza zrzeczenia się wzajemnych roszczeń, jednak strony zobowiązały się powstrzymać w tym okresie od ich dochodzenia.
Rafako i Tauron „boksują się” w sprawie bloku już od kilku miesięcy. Rafako było generalnym wykonawcą tej flagowej inwestycji. Tauron Wytwarzanie wezwał spółkę z Raciborza do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość, a następnie wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Oba przedsiębiorstwa uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.
Od września 2022 r., czyli od momentu przejęcia eksploatacji jednostki przez służby Tauron Wytwarzanie, blok pracując stabilnie, wyprodukował 2.351 tys. MWh – podała energetyczna spółka. W grudniu, w trudnym dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego okresie, blok 910 MW był w 100 proc. dyspozycyjny. Wtedy padł też rekord wielkości miesięcznej produkcji jednostki – jednostka wygenerowała ponad 455 tys. MWh.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.