Rozbudowa zdolności przesyłowych gazu na granicy polsko ukraińskiej to obszary potencjalnej współpracy operatorów z Polski i Ukrainy - poinformował wiceprezes polskiego operatora Gaz-Systemu Andrzej Kensbok.
Rozwój współpracy między Gaz-Systemem a ukraińskim operatorem przesyłowym GTSOU był jednym z tematów środowej konferencji E23:PL FOR UA Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości w Warszawie.
- Pierwszym oczywistym polem do współpracy z ukraińskim operatorem jest procedura incremental (oceny zdolności przyrostowej), którą chcemy uruchomić w drugiej połowie roku - powiedział Kensbok.
- Chodzi o to, aby w końcu doprowadzić do budowy infrastruktur gazowej, brakującej po obu stronach granicy, dla zapewnienia przesyłu gazu z Polski na Ukrainę - wyjaśnił.
- To zainteresowanie uczestników rynku przesądzi ostatecznie, jaka nowa infrastruktura - odcinki gazociągów, tłocznie itp. - mogłaby powstać - podkreślił wiceprezes.
Jak dodał, kwestia rozbudowy zdolności przesyłowych jest również ważna w kontekście zdolności regazyfiacyjnych przyszłego terminala LNG w Gdańsku i regionalnych potrzeb gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej, także na Ukrainie.
Kolejny, wskazany przez wiceprezesa Gaz-Systemu temat to kwestia współpracy w zakresie produkcji i przesyły biometanu oraz wodoru.
- Strona ukraińska ma w tym zakresie doświadczenia, wykonała wiele prac i przygotowań. Z kolei Gaz-System bierze udział w projektach europejskich, związanych z tranzytem zarówno biometanu, jak i wodoru, ale chce też poszerzyć możliwości wykorzystania biometanu zarówno w polskiej gospodarce, jak i dla własnych celów - wyjaśnił Kensbok.
- Chodzi tutaj m.in. o przesył transgraniczny, czy współpracę w obszarze regulacji, bo Ukraina raczej będzie dążyła do takich rozwiązań regulacyjnych, jakie obowiązują w UE - podkreślił.
- Chcielibyśmy, aby regulacje, które powstają w Unii, na Ukrainie, jak najbardziej odpowiadały interesom Polski, jak chociażby prawo do wykorzystania gwarancji pochodzenia biometanu w innym miejscu, niż miejsce jego produkcji - dodał Andrzej Kensbok.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.