Niemal hektar pokopalnianego gruntu zamierza przejąć miasto Piekary Śląskie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To nieruchomość, na której znajdowała się KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary. Kopalnia zakończyła wydobycie węgla z końcem stycznia 2020 r.
- Od 10 listopada 2022 r. teren byłej KWK Piekary objęty jest nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Piekary Wielkie. To uchwała LIII/574/22 z 29 września 2022 r. Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze przewiduje teren obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. oraz zabudowy usługowej - informuje Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piekary Śląskie.
W miejsce zlikwidowanej kopalni będzie mógł powstać zarówno supermarket, jak i drobne punkty handlowe. Według definicji zawartej w uchwale zabudowa usługowa może obejmować działalność gospodarczą dotyczącą m.in. rzemiosła i usług, takich jak: naprawa artykułów użytku osobistego i domowego, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, szewskie, krawieckie, fotograficzne, szklarskie, artystyczne czy też pralnie.
Do przejęcia przez gminę planowany jest teren o powierzchni około 9300 m kw., czyli innymi słowy 0,93 ha. Na tym terenie wznosi się stalowa wieża jednego z pokopalnianych szybów, którą miasto jest zainteresowane.
- To szyb Julian I. Nadal nie sfinalizowano formalności przejęcia terenu od SRK SA. Wciąż trwa podział geodezyjny działki, której część ma być przedmiotem przejęcia. Oczywiście sam szyb zostanie zachowany z utrzymaniem jego pierwotnej formy i podkreśleniem roli w historii Piekar, jednak jego ostateczna formuła do czasu przejęcia terenu nie może być określona. Musi się ona oczywiście wpisywać w powyższy plan, ale jak widać jego formuła jest wystarczająco szeroka - dodaje Wojciech Maćkowski.
Jak do tej pory, ze strony gminy nie były wydatkowane kwoty związane z przejęciem terenu od SRK SA. Natomiast koszt wspomnianego podziału geodezyjnego wykonywanego przez gminę za zgodą SRK SA to 4800 zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A fto wōm tam pudzie, jak ludzie roboty niy majōm? Jak znōm nasze tyngie gowy, to tego turmu tyz niy utrzimiōm i go zbulōm, choby wszyjstkie inksze szachtturmy we Piekarach (niy ino po „Piekarach”)!