Woda i wilgoć to nieodłączne czynniki oddziałujące na każdy obiekt budowlany podczas jego eksploatacji. Z tego też powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie budynku przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przenikaniem do jego wnętrza wody. Przeprowadza się je poprzez zastosowanie określonego rodzaju materiałów oraz wykonanie izolacji zewnętrznych obiektu. Nie istnieje jednak jedna uniwersalna metoda ani materiał zapewniające skuteczną ochronę budynku przed wilgocią. Kluczowe w tym zakresie jest podjęcie decyzji (analiza) o zasadności wykonania takiej izolacji oraz właściwy dobór konkretnej technologii.
W przypadku budynków podpiwniczonych istotne jest w pierwszej kolejności określenie poziomu wód gruntowych i jego wahań, ponieważ to właśnie od takiej analizy w głównej mierze zależy prawidłowy dobór technologii i materiałów izolacyjnych, które stworzą skuteczną przeciwwodną barierę ochronną.
Przeważnie każda przegroda budowlana kryje w sobie określoną ilość wilgoci eksploatacyjnej. Pojawia się ona w wyniku sorpcyjności materiałów budowlanych tworzących daną przegrodę. Do tego dochodzą opady atmosferyczne, kondensacja wewnętrzna na skutek dyfuzji pary wodnej, a także zawilgocenie elementów podziemnych budynku, podciąganie kapilarne oraz nieszczelne instalacje budynkowe.
Hydroizolacja podziemnych części budynku
W tym przypadku nie ma rozgraniczenia na budynki stare czy nowe, postawione z wykorzystaniem najnowszych technologii budowlanych. Oba rodzaje konstrukcji są narażone na zawilgocenie, szczególnie ich podziemne części, bez względu na to, czy posiadają choćby podstawowe zabezpieczenia przeciwwilgociowe i przeciwwodne czy też nie posiadają ich w ogóle. Najczęściej nieszczelności izolowanych przegród znajdują się na wszelkiego rodzaju załamaniach, uskokach oraz przejściach instalacji. Rzadziej dotyczy to powierzchni prostych (płaskich).
Hydroizolacja budynku, zwłaszcza już istniejącego, nie jest zadaniem prostym do wykonania, ponieważ:
Wykonanie prac izolacyjnych nie polega wyłącznie na naniesieniu powłok bitumicznych lub przytwierdzeniu materiałów rolowych (np. papy standardowe, papy termozgrzewalne, membrany samoprzylepne, folie z tworzyw sztucznych itp.). Wykonana wcześniej hydroizolacja budynku w podziemnych jego częściach jest zazwyczaj pokryta innymi warstwami. Dlatego też jej naprawa lub usprawnienie wymaga wcześniejszego zdjęcia warstw przykrywających. Najczęściej pociąga to za sobą konieczność odkrycia ścian fundamentowych i piwnicznych aż do samych fundamentów.
Zabezpieczenie przeciwwodne fundamentów
Hydroizolacja fundamentów dzieli się na dwa podstawowe typy:
Nie należy wykonywać hydroizolacji w miejscach, gdzie pierwotnie jej nie było, o ile budynek nie posiada ciągłych izolacji poziomych, ponieważ można uzyskać efekt zgoła odwrotny do oczekiwanego. Zarówno w budynkach już istniejących, jak i nowych zewnętrzne, pionowe izolacje przeciwwodne można wykonywać, o ile ich poziome części zagłębione w gruncie będą również posiadały ciągłą i szczelną ochronę przed wilgocią.
Piana poliuretanowa posiada bardzo dobre parametry hydroizolacyjne z bardzo niskim współczynnikiem nasiąkliwości (0,11 kg/m kw.). Zdj. Materiał partnera
Termoizolacja formą hydroizolacji
W każdym obiekcie budowlanym liczy się ciągłość wszystkich warstw izolacyjnych zarówno w zakresie termoizolacji, jak i osłony przeciwwilgociowej czy przeciwwodnej. Zaizolowanie fundamentów pianą PUR daje możliwość wyeliminowania ewentualnych strat ciepła na poziomie co najmniej 10 proc. Dodatkowo piana poliuretanowa posiada bardzo dobre parametry hydroizolacyjne z bardzo niskim współczynnikiem nasiąkliwości (0,11 kg/m kw.).
W przypadku fundamentów stosuje się zazwyczaj pianę zamkniętokomórkową, która m.in. minimalizuje problem ich przemarzania, zabezpiecza przed skraplaniem się wody na wewnętrznych ścianach budynku, eliminują występowanie mostków termicznych, a także doskonale izoluje zabezpieczoną powierzchnię od wody.
Przeczytaj więcej o ociepleniu i izolacji fundamentów na: https://purios.com/blog/skuteczny-sposob-na-energooszczednosc-izolacja-fundamentow-pianka-poliuretanowa
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.