Prawie milion złotych mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię firmy, które przeprowadziły w ciągu dwóch ostatnich lat audyt energetyczny i wdrożyły rekomendowane przez ekspertów Taurona rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną. Firmy ograniczyły w ten sposób zużycie energii łączenie nawet o 300 GWh. To to tyle, ile zużywa firma produkcyjna w ciągu roku - informują służby prasowe Grupy Tauron.
– Najtańsza energia to ta zaoszczędzona, dlatego promujemy wdrażanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biznesie. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii. Nawet o 30 proc. może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące jej zużycie – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Mniej znaczy więcej
Poprawa efektywności energetycznej często jest kojarzona ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. W rzeczywistości jednak efektywność energetyczna to pojęcie szersze, które oznacza skuteczniejsze zużywanie energii potrzebnej do przeprowadzenia tego samego procesu.
Firmy mogą więc osiągać efektywność energetyczną w różny sposób. Mogą na przykład ograniczyć straty energii albo wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu.
- Dzięki wzrostowi efektywności energetycznej firma może ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty związane z jej zakupem przy tej samej lub większej wydajności procesów technologicznych – mówi Tomasz Lender, wiceprezes Tauron Sprzedaż. - Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak odzysk ciepła z instalacji chłodniczej pras, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o 700 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 520 MWh, dzięki zastosowaniu regulacji prędkości obrotowej pras hydraulicznych – wylicza Tomasz Lender.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.