Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza do słuchania podcastów historycznych, m. in. o tym jak górnicy obalili komunę. Pierwsze nagrania pojawiły się w Internecie w czwartek, 2 marca. ŚCWiS udostępnia je zarówno na swojej stronie internetowej www.scwis.pl w zakładce podcasty (scwis.pl/podcasty), jak i na popularnych platformach streamingowych, takich jak Youtube, Spotify, Google Podcasty.
- Do posłuchania są już pierwsze odcinki z dwóch cykli. Pierwszy cykl to rozmowy na różne tematy związane z historią i nie tylko. Drugi nosi tytuł Dobra książka historyczna. W planach także seria pt. Kryminalne labirynty PRL-u - informuje Centrum.
Mieszczące się w Katowicach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, znane jako instytucja upamiętniająca 9 górników zabitych przez ZOMO podczas krwawej pacyfikację kopalni Wujek w stanie wojennym, także tematem górniczym rozpoczyna swoją podcastową ofertę. Pierwszy odcinek to rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem pt. Jak górnicy obalili komunę.
Ten polski i niemiecki historyk dotarł do dokumentów sowieckich, które dały obraz znaczenia górnictwa dla gospodarki socjalistycznej, zwłaszcza w PRL, a także znaczenia protestów górniczych dla upadku systemu komunistycznego. Prof. Musiał ze swadą opowiada o tym w pierwszym z podcastów ŚCWiS.
Z kolei serię poświęconą książkom historycznym otwiera z kolei rozmowa z dr. Łukaszem Kamińskim, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, redaktorem książki Świat wobec stanu wojennego, wydanej nakładem ŚCWiS. Dr Kamiński opowiada o reakcjach zarówno ważnych polityków, jak i całych społeczeństw na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Jak się okazuje, nawet w gronie przywódców państw komunistycznych oceny sytuacji były niejednakowe. Natomiast politycy zachodni z początku byli powściągliwi w krytykowaniu władz PRL, obawiając się wybuchu wojny w Europie.
Kolejne trzy opublikowane podcasty to rozmowy z poetami Tomaszem Jastrunem, Marianem Sworzeniem i Kazimierzem Węgrzynem o poezji stanu wojennego, zwłaszcza o wierszach dotyczących tragedii w kopalni Wujek. Ich utwory znalazły się w wydanym niedawno nakładem ŚCWiS tomiku List ze świata umarłych poetów. Antologia poezji o pacyfikacji kopalni Wujek.
Tworzeniem Podcastów ŚCWiS zajmują się Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski, do niedawna dziennikarze katowickiego Radia eM, gdzie przez wiele lat zajmowali się między innymi audycjami o tematyce historycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Może pora by Solidarność powalczyła o przyszłość Kopalni Wujek , a nie tylko przypominała o ważnej, ale jednak przeszłości?