Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, należące do spółki Bumech, zwyciężyło w tegorocznym konkursie „Bezpieczna Kopalnia 2022”. Werdykt Wielkiej Kapituły ogłoszono podczas wtorkowej gali XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.
Wielka Kapituła, która obradowała 9 lutego br. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, kierowała się: brakiem wypadków śmiertelnych i ciężkich w latach: 2020, 2021 i 2022 oraz datą ostatniego wypadku śmiertelnego, liczbą wypadków lekkich zaistniałych w kopalniach w 2022 r., wskaźnikiem częstości wypadków ogółem na 1000 zatrudnionych, wskaźnikiem częstości wypadków ogółem na 1 mln t wydobycia, zatrudnieniem razem, licząc załogę własną i firmy usługowe, i wreszcie wielkością wydobycia podaną w tonach. Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach najlepiej wypełniła te kryteria.
Drugie miejsce przypadło kopalni Bolesław Śmiały (PGG), a trzecie ex aequo Zakładowi Górniczemu Sobieski należącemu do spółki Tauron Wydobycie oraz ruchowi Piast kopalni Piast-Ziemowit (PGG).
Ponadto w kategorii kopalń węgla kamiennego Wielka Kapituła postanowiła wyróżnić także ruch Halemba kopalni Ruda, a w kategorii rud miedzi KGHM Polska Miedź Oddział ZG Lubin.
Zmiany na pudle
Uczestnicy posiedzenia Wielkiej Kapituły, któremu przewodził Piotr Wojtacha, przewodniczący tego gremium, a zarazem wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, uzgodnili, że w następnej edycji konkursu, w jego regulaminie należy wprowadzić zmiany uwzględniające m.in. ocenę kopalń przedstawioną przez Państwową Inspekcję Pracy.
Konkurs „Bezpieczna Kopalnia” cieszy się dużym prestiżem w środowisku górniczym, promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia zatrudnionych. Jest wspólnym przedsięwzięciem: Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, AGH, Politechniki Wrocławskiej oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu „Bezpieczna Kopalnia” triumfował ruch Jankowice kopalni ROW (PGG). Na podium stanęły także dwie inne kopalnie: Sośnica w Gliwicach (PGG), która zajęła drugie miejsce, oraz lubelska Bogdanka, sklasyfikowana na miejscu trzecim.
Więcej wypadków
W 2022 r. w górnictwie odnotowano wzrost wypadkowości ogółem o 0,3 proc. w porównaniu do 2021 r., a więc z 2 078 do 2 085 wypadków. Wpływ na to miało zwiększenie się o 2,6 proc. liczby wypadków w górnictwie węgla kamiennego, z 1 773 wypadków zaistniałych w 2021 r. do 1 819 zaistniałych w 2022 r. W pozostałych rodzajach górnictwa w 2022 r. odnotowano spadek wypadkowości ogółem: w kopalniach rud miedzi ze 185 wypadków zaistniałych w 2021 r., do 174 zaistniałych w 2022 r.; w górnictwie odkrywkowym z 51 wypadków w 2021 r. do 50 wypadków w 2022 r.; górnictwie otworowym wraz z zakładami wykonującymi roboty geologiczne z 38 wypadków w 2021 r. do 28 wypadków w 2022 r. Głównymi przyczynami wypadków ogółem w 2022 r. były: potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się osób, uderzenie narzędziami pracy oraz o inne przedmioty, spadnięcie, stoczenie, osunięcie się mas i brył skalnych, opad skał ze stropu i ociosu lub zawał; upadek, stoczenie, obsunięcie się materiałów.
W 2022 r. w górnictwie odnotowano również wzrost liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich w porównaniu do 2021 r. Wypadkowość śmiertelna wzrosła z 13 do 30 wypadków, natomiast wypadkowość ciężka z 9 do 12 wypadków. Wszystkie wypadki ciężkie w 2022 r. zaistniały w górnictwie węgla kamiennego. W tej branży liczba wypadków śmiertelnych wzrosła z 9 wypadków zaistniałych w 2021 r. do 22 wypadków zaistniałych w 2022 r. Odnotowano także wzrost liczby wypadków ciężkich z 3 wypadków w 2021 r. do 12 wypadków w 2022 r. Wpływ na wypadkowość śmiertelną i ciężką miały katastrofy w kopalniach JSW.
Przypomnijmy, że 20 kwietnia ub.r. w KWK Pniówek wybuch metanu i pożar spowodowały 9 wypadków śmiertelnych, 7 ciężkich i 30 powodujących czasową niezdolność do pracy. 7 pracowników jest nadal poszukiwanych. Z kolei 23 kwietnia 2022 r. w ruchu Zofiówka obecnej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w wyniku tąpnięcia i wydzielania się metanu do wyrobisk zaistniało 10 wypadków śmiertelnych.
W górnictwie rud miedzi liczba wypadków śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie (po 2 wypadki śmiertelne). Z kolei wśród wypadków ciężkich odnotowano spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W 2021 r. było ich 4, w 2022 nie odnotowano żadnego. W górnictwie odkrywkowym w analizowanym okresie zaobserwowano wzrost wypadkowości śmiertelnej. 5 wypadków śmiertelnych zaistniało w 2022 r. wobec 2 wypadków śmiertelnych w 2021 r. Zmalała natomiast wypadkowość ciężka. Nie odnotowano wypadków ciężkich w 2022 r. wobec 2 takich wypadków w 2021 r. W górnictwie otworowym wraz z podmiotami wykonującymi roboty geologiczne zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. nie wystąpiły wypadki śmiertelne i ciężkie. W pozostałych rodzajach górnictwa wydarzył się jeden wypadek śmiertelny. W 2022 r. wypadkowi uległ pracownik likwidowanej kopalni cynku i ołowiu kopalni Olkusz-Pomorzany ZGH Bolesław.
Analiza pozostałych wypadków śmiertelnych i ciężkich zaistniałych w 2022 r. wykazała dominującą rolę czynnika ludzkiego, wskazując m.in. na pracę pod wpływem alkoholu, niestosowanie środków ochrony indywidualnej, przebywanie w miejscu niedozwolonym, brak należytego nadzoru przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, prowadzenie robót niezgodnie z instrukcją, stosowanie niebezpiecznych metod pracy, złą organizację pracy lub też jazdę na przenośniku nieprzystosowanym do jazdy ludzi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Halemba wyróżniona no to jest ewenement