Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu od 2013 r. znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Ten status powoduje, że jako wyspecjalizowana jednostka, może zostać wezwana do uczestniczenia także w innych akcjach ratowniczych, niż tylko tych prowadzonych stricte w zakładach wydobywczych.
Jak przypomina rzecznik prasowy CSRG Robert Wnorowski, dzięki byciu częścią tego systemu ratownicy mogą uczestniczyć w wielu szkoleniach i praktycznych ćwiczeniach z innymi jednostkami wchodzącymi w jego struktury.
Pod tym względem na uwagę zasługują kontakty z Państwową Strażą Pożarną, beskidzką Grupą GOPR, czy ostatnio prowadzone wspólne ćwiczenia grup wysokościowych CSRG i śląskiej policji. Warto pamiętać, że obecnie prowadzone akcje ratownicze mają z reguły charakter wysokospecjalistyczny, wymagający odpowiedniego przeszkolenia oraz sprzętu dedykowanego do konkretnych działań ratowniczych.
W ostatnich latach można wyraźnie zauważyć wzrost częstotliwości występowania negatywnych zdarzeń w postaci klęsk żywiołowych, zwłaszcza katastrof naturalnych. Mając na względzie skalę zagrożeń oraz ich transgraniczne skutki, społeczność międzynarodowa coraz częściej jednoczy się w celu udzielania pomocy humanitarnej. Ostatnie, katastrofalne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii dobitnie pokazało, że przy tak ogromnych stratach wśród ludzi, jak i zniszczeniach infrastruktury budowlanej, praktycznie żaden kraj nie jest w stanie sam sobie poradzić z prowadzeniem na wielką skalę akcji ratowniczej oraz w pełni zabezpieczyć pomoc humanitarną.
Priorytetem pomocy humanitarnej jest ocalenie życia ludzkiego, zachowanie zdrowia, zmniejszenie cierpienia, podtrzymanie godności ludzkiej, a w konsekwencji umożliwienie powrotu do stanu sprzed kryzysu tj. normalnej egzystencji. Pomoc ta może być udzielana zarówno przez podmioty krajowe, jak i zewnętrzne dopuszczone na miejsce zdarzenia, zwłaszcza gdy rozmiary katastrofy przekraczają dostępne siły i środki państwa do poradzenie sobie z jej negatywnymi skutkami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.