Potencjał zarówno do wyraźnego osłabienia, jak i umocnienia złotego w najbliższym czasie będzie ograniczony - uważa Jarosław Kosaty z Santander Bank Polska. W opinii ekonomisty proces dostosowania rentowności SPW do nowych oczekiwań rynkowych dobiega końca.
W bieżącym tygodniu próby dalszego osłabiania złotego zmniejszyły się, a rynek dyskontuje utrzymywanie wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas, zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach głównych. To wspiera złotego, tym bardziej, że jeszcze parę tygodni wcześniej rynek dyskontował obniżki stóp procentowych w 2023 roku - powiedział ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty.
Zdaniem ekonomisty, pomimo rosnących oczekiwań najwyższe stopy w USA, potencjał do umacniania dolara pozostaje ograniczony.
W związku z tym presja ze strony rynków globalnych na notowania złotego jest mniejsza i z tej perspektywy nie oczekujemy, że złoty w najbliższym czasie ulegnie jakiemuś większemu osłabieniu - dodał.
W opinii eksperta potencjał do większego umocnienia PLN jest jednak również ograniczony.
Potencjał wzrostowy złotego ogranicza niepewny los unijnego finansowania dla KPO, a także opinia rzecznika TSUE dotycząca sposobu rozliczania kredytów frankowych, które zostały uznane przez krajowe sądy za nieważne. Ta opinia nie jest korzystna dla polskich banków - powiedział.
W takim otoczeniu, pomimo że nie widzimy jakiś przesłanek do wyraźniejszego osłabienia złotego, to również potencjał do umocnienia jest ograniczony. Naszym jednak zdaniem na tle walut regionu złoty może nieco wolniej się umacniać - dodał.
O godzinie 16.14 kurs EUR/PLN spada o 0,4 proc. do 4,7327, a USD/PLN zniżkuje o 0,35 proc. do 4,4647.
Na rynkach bazowych kurs pary EUR/USD pozostaje stabilny w okolicach środowego zamknięcia i znajduje się na poziomie 1,0598.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.