Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz tworzenia europejskich mechanizmów solidarności energetycznej to główne tematy spotkania ministrów do spraw energetyki Grupy Wyszehradzkiej (GW), w którym uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak – dowiedział się portal nettg.pl z informacji resortu gospodarki. Rozmowy odbyły się wczoraj (25 stycznia) w Bratysławie.
Ministrowie ds. energetyki zgodzili się z sugestią Komisji Europejskiej w kwestii włączenia do inicjatywy budowy połączeń Północ-Południe i Wschód-Zachód także Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Chorwacji. - Realizacja tych projektów pozwoli zabezpieczyć połączenia Państw Grupy z sąsiednimi krajami i pozwoli zdywersyfikować kierunki dostaw surowców energetycznych w regionie – podkreślił minister gospodarki Słowacji Juraj Miskov.
Zdaniem ministrów dla bezpieczeństwa energetycznego państw GW istotne jest również wzmocnienie współpracy badawczo-rozwojowej, szczególnie w dziedzinie energii jądrowej oraz czystych technologii węglowych. Jak poinformował Minister Miskov, energetyka jądrowa jest w Słowacji podstawowym źródłem energii. Zadeklarował swoje wsparcie dla rozwoju tego sektora w Polsce. - Posiadamy 30-letnie doświadczenie w dziedzinie specjalistycznych szkoleń dla pracowników elektrowni jądrowych. Jesteśmy też gotowi do współpracy na rzecz rozwoju sektora jądrowego w Polsce – zapewnił.
Zwieńczeniem obrad było podpisanie Wspólnej Deklaracji o zacieśnienia współpracy państw GW w dziedzinie energii, a w szczególności bezpieczeństwa energetycznego. W dokumencie znalazły się m.in. zapewnienia, iż państwa regionu będą dążyć do maksymalnego wykorzystania potencjału rynku wewnętrznego dla zagwarantowania bezpiecznych i konkurencyjnych cenowo dostaw energii. Zgodnie z zapisami deklaracji, jednym z głównych kierunków GW działań ma być rozwój i modernizacja infrastruktury przesyłowej, przy wykorzystaniu środków europejskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.