Firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisała dzisiaj (26 stycznia) umowy o współpracy ze Stocznią Gdańsk SA oraz Rafako SA w sprawie możliwości budowy komponentów nuklearnych dla GEH – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), będąca własnością Skarbu Państwa, prowadzi przygotowania do budowy pierwszych w Polsce dwóch elektrowni atomowych i obecnie poddaje ocenie kilka technologii jądrowych, włączając w to dwa reaktory GE Hitachi: ABWR o mocy 1 350 MW i ESBWR o mocy 1 520 MW. ESBWR jest najnowocześniejszym projektem GEH, oferującym najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa pasywnego na świecie.
Podpisane porozumienia są najnowszymi z serii umów zawartych przez GE Hitachi w Polsce. Idą one w ślad za przygotowaniami coraz większej liczby krajów do wybudowania nowych elektrowni atomowych wytwarzających niskoemisyjną elektryczność i umacniających ich bezpieczeństwo energetyczne. Firma GEH podpisała wcześniej umowę z SNC-Lavalin Polska, międzynarodową firmą świadczącą usługi inżynieryjne, w celu prowadzenia wspólnych działań nad możliwymi projektami w Polsce.
- Stocznia Gdańsk uważa, że porozumienie o współpracy, które daje możliwość dostarczania dużych komponentów stalowych na potrzeby potencjalnych przyszłych konstrukcji elektrowni atomowych jest zgodne ze strategią dla Stoczni Gdańsk i rozwojem przedsiębiorstwa - powiedział Andrzej Stokłosa, prezes Stoczni Gdańsk SA. - Od dwóch lat Stocznia Gdańsk inwestuje znaczne środki w nowoczesny i bardzo zaawansowany zakład produkcyjny. Inwestycje te są przygotowane na potrzeby dużych potencjalnych projektów produkcyjnych, które mogą być prowadzone przez GE Hitachi Nuclear Energy w przyszłych projektach nuklearnych – dodał prezes Stokłosa.
- Rafako uważa energię nuklearną za zasadniczy składnik przyszłości energetycznej Polski - powiedział Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako SA. - Nasza firma ma długą tradycję w budowie komponentów wykorzystywanych przy projektach nuklearnych na całym świecie. Oczekujemy na możliwość zaoferowania naszych kompetencji GE Hitachi w obszarze wykonania projektu, możliwości produkcyjnych i inżynieryjnych oraz zapewnienia jakości przy potencjalnych projektach nuklearnych w Polsce – dodał wiceprezes Burek.
W uroczystości podpisania umów o współpracy wzięli udział przedstawiciele zarządu Rafako, Stoczni Gdańsk oraz reprezentanci władz Politechniki Gdańskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Politechniki Koszalińskiej oraz władze regionalne i przedstawiciele parlamentu.
- Te porozumienia dają potencjał do znaczącej ekspansji globalnego łańcucha dostaw GE Hitachi, podkreślając zobowiązanie GEH do budowy nowych elektrowni atomowych zgodnie z przewidywalnym harmonogramem i założeniami budżetowymi, wspierając jednocześnie polską gospodarkę - powiedział Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy. - Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz bezpieczeństwo funkcjonowania elektrowni są krytycznymi elementami dla przyszłości polskiej energetyki i gospodarki – dodał Roderick.
Założeniem GEH jest wzmacnianie polskiej kadry technicznej oraz działanie na rzecz szkolenia studentów w obszarze energetyki atomowej i praktyk studenckich w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się tego lata. GE ma obecnie ponad 10.000 pracowników w Polsce.
Wraz powyższymi porozumieniami o współpracy GE Hitachi przekazało również Politechnice Gdańskiej dwie licencje na oprogramowanie GE GateCycle w celu szkolenia nowej kadry wysoko wykwalifikowanych inżynierów w zakresie obsługi elektrowni atomowych. W roku 2010 GEH podarował pięć licencji Politechnice Warszawskiej. Oprogramowanie GE GateCycle do bilansów cieplnych jest wykorzystywane do modelowania obiegu pary i jest cennym narzędziem służącym do przeszkolenia studentów inżynierii w zakresie zaawansowanych metod modelowania i rozwiązywania problemów w celu zoptymalizowaniu wydajności elektrowni atomowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.