Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro na poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort środowiska. Uroczyste ogłoszenie Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (POLSEFF) odbyło się dzisiaj (26 stycznia) w Warszawie. W spotkaniu wziął udział minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uruchomił Program PolSEFF (Polish Sustainable Energy Financing Facility), skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zainteresowanych inwestowaniem w nowe technologie obniżające wydatki na energię. Aby ułatwić tego typu inwestycje udostępniono środki o łącznej wartości 150 milionów euro, które będą dystrybuowane przez uczestniczące w programie lokalne banki i spółki leasingowe. Firmy z sektora MŚP mogą uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 miliona euro.
- Tego typu inicjatywy są dla mnie, jako ministra środowiska bardzo istotne. Pomagają nam budować pewną logikę przejścia do gospodarki niskoemisyjnej, nazywanej „zieloną gospodarką”. Jest ona uważana nie tylko, jako przyszłość świata, ale także jako pewien motor rozwoju i postępu - powiedział minister Andrzej Kraszewski podczas inauguracji programu PolSEFF.
Wśród projektów realizowanych w ramach programu można wyróżnić cztery grupy inwestycji. Są to: przedsięwzięcia inwestycyjne pozwalające na osiągnięciu co najmniej 20 proc. oszczędności oraz te zwiększające efektywność wykorzystania energii w budynkach, m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii lub urządzenia podnoszące efektywność jej wykorzystania, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w budynkach komercyjnych i administracyjnych MŚP o 30 proc. Ponadto w ramach projektu mogą być realizowane inwestycje w energię odnawialną, a także w wybrane technologie, np. inwestycje w przedsięwzięcia i urządzenia wybrane z listy technologii o wysokiej efektywności.
Program umożliwia przedsiębiorcom dostęp do finansowania i wiedzy potrzebnej przy realizacji projektów pozwalających na redukcję kosztów, zwiększenie konkurencyjności i rentowności, podniesienie jakości produkcji, a także na remont i modernizację aktywów.
Możliwe jest również uzyskanie premii inwestycyjnej w wysokości 10 proc. całkowitej kwoty inwestycji, a to dzięki prowadzonej przez Unię Europejską polityce zachęcania do redukcji emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Może pójdzie na termomodernizacje budynków i bardzo dobrze bo to jeden z najszybszych sposobów ograniczenia zużycia energii i emisji co2. jest jednak problem, czym docieplać, podobno większość izolatorów styropianów nie spełnia deklarowanych parametrów , pisała o tym GW ostatnio, tylko nieliczni mają dobre wyniki kontrolne parametrów. Jeśli będą przetargi gdzie kryterium będzie cena to maskara, tylko markowe i posiadające rekomendacje materiały gwarantują oszczędności