W ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit węgiel eksploatowany będzie w br. z dwóch pokładów. Trwa też modernizacja zbiornika skarpowego, który zapewni ciągłość odstawy urobku i zmniejszy stopień rozdrobnienia nadawy, co korzystnie wpłynie na wychód grubszego sortymentu.
Średnio trzema ścianami prowadzić będzie w br. wydobycie załoga ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Miąższość planowanych do eksploatacji ścian mieści się w zakresie od 2,3 m – ściana 372 a w II warstwie pokładu 209 w partii XI do 4,5 m – ściana 382 – pokład 209 w partii X. Średnia miąższość kształtować się więc będzie na poziomie 3,4 m, natomiast średni wybieg to niecałe 600 m.
W ub.r. w Piaście fedrowano węgiel z pokładów 207 i 209. W tym pierwszym pokładzie wybrano ścianę 429 b w partii XVII i rozpoczęto eksploatację ściany 834 w partii IX. W drugim eksploatowano ściany: 395 w partii I, 744 b w partii XVII oraz ścianę 372 a w drugiej warstwie pokładu 209 w partii XI. W 2022 r. załoga kopalni zazbroiła również dwie ściany i zlikwidowała jedną.
– W br. przewidujemy do uruchomienia dwie ściany w pokładzie 209 i jedną ścianę w pokładzie 207. Fedrowane będą także uruchomione już ściany: 834 i 372 a. Ta druga, z uwagi na warunki geologiczno-górnicze, przezbrajana jest do nowej obcinki. Jej ponowne uruchomienie nastąpi już w marcu – tłumaczy Sławomir Brusik, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji.
Eksploatacja ścian w tych dwóch pokładach zapewni kopalni pozyskanie węgla o dobrych parametrach jakościowych.
A jak przedstawiają się plany związane z eksploatacją surowca w kolejnych latach?
– Pod tym względem idą zmiany – uchyla rąbka tajemnicy Sławomir Brusik.
Z początkiem 2026 r. rozpocznie się wydobycie w pokładzie 215. Wybiegi ścian sięgną tam nawet ponad 1200 m. Jednak ich miąższość nie przekroczy 2,3 m.
Jeszcze wcześniej, bo już w połowie 2025 r., planowana jest do uruchomienia pierwsza z projektowanych ścian zlokalizowanych w filarze ochronnym ustanowionym dla ZTS ERG. W tym przypadku ściany będą miały co prawda krótsze wybiegi niż w pokładzie 215, ale z kolei miąższość eksploatowanego w nich węgla będzie większa.
– To kluczowe rejony dla ruchu Piast, dlatego aktualnie trwają intensywne roboty udostępniające – zwraca uwagę Sławomir Brusik.
Drążenie wyrobisk kapitalnych do pokładu 215 realizuje oddział GRP2-P przy użyciu kombajnu R-2000, natomiast na odcinku do tzw. ERG-u roboty powierzono załogom Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej. Są realizowane przy użyciu kombajnu MR-340. Jednocześnie trwają prace związane z modernizacją istniejących w tym rejonie wyrobisk kapitalnych, które zostaną dostosowane do pełnienia nowych funkcji.
– Tu nie może być żadnych opóźnień. Musimy być przygotowani i planowo rozpocząć wydobycie z obydwu rejonów – wskazuje główny inżynier przygotowania produkcji ruchu Piast.
Warto dodać, że jednym z kluczowych wyrobisk, zapewniających ciągłość odstawy urobku i funkcjonowania kopalni, jest zbiornik skarpowy Z-3 na poziomie 650 m. Dokładnie przed rokiem rozpoczęto jego modernizację poprzedzoną wykonaniem ekspertyzy zleconej Głównemu Instytutowi Górnictwa. Ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie technologii polegającej na zastąpieniu części rozpór stalowych kotwami samowiertnymi iniekcyjnymi.
Zostały one schowane w obudowie zbiornika, eliminując tym samym ich narażenie na obciążenia dynamiczne ze strony spadającego urobku, a przy okazji ograniczając powstawanie ewentualnych uszkodzeń wywołanych spadającymi bryłami.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Famur zawsze miał złe kombajny czy to chodnikowe czy ścianowe . Pozdrawiam chopy z Piasta. Były serwisant Kopex machinery
Nie ma jak Alpina 50 Jeszcze nikt nie wyprodukował lepszego kombajnu na przodki.
Napewno bez opóźnień? R-2000 z pakietem serwisantów to awaria pewna :) Brak profitu. jpg :)