W wielu zakładach Polskiej Grupy Górniczej trwają prace modernizacyjne mające na celu zwiększenie i usprawnienie wydobycia węgla. Przebiegają one m.in. w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit.
Jednym z kluczowych wyrobisk w ruchu Piast, zapewniających ciągłość odstawy urobku i funkcjonowania kopalni, jest zbiornik skarpowy Z-3 o pojemności 1500 ton zlokalizowany w rejonie szybu II na poziomie 550 m.
Na podstawie ekspertyzy stanu technicznego, którą przeprowadził Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, stwierdzono konieczność przeprowadzenia gruntownej modernizacji zbiornika.
Dokładnie w styczniu ub.r. rozpoczęto działania w tym kierunku. Ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie technologii polegającej na zastąpieniu części rozpór stalowych kotwami samowiertnymi iniekcyjnymi. Zostały one schowane w obudowie zbiornika, eliminując tym samym ich narażenie na obciążenia dynamiczne ze strony spadającego urobku, a przy okazji ograniczając powstawanie ewentualnych uszkodzeń wywołanych spadającymi bryłami. Pozwoli to jednocześnie zmniejszyć stopień rozdrobnienia nadawy, co korzystnie wpłynie na wychód grubszego sortymentu i stateczność obudowy zbiornika.
Prace mogły być prowadzone tylko w dni, w których nie prowadzono wydobycia. Główna część robót została już zakończona.
Modernizacja zbiornika Z-3 była jednym z istotniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych w ub.r.
Wpłynie korzystnie na utrzymanie ciągłości wydobycia poprzez wyeliminowanie ewentualnych przestojów zbiornika do niezbędnego minimum. Rozwiązanie takie zapewni również mniejszą degradację grubych sortymentów. Planowane zakończenie prac modernizacyjnych przewidziane jest na październik 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.