Recykling pojazdów samochodowych jest bardzo ważnym procesem z punktu widzenia ochrony środowiska. Niebezpieczne substancje znajdujące się we wrakach samochodów są wyjątkowo groźne dla ekosystemu, mogą stać się przyczyną skażenia, zagrozić życiu i zdrowiu ludzi. Poddawanie aut do recyklingu jest jednocześnie opłacalną metodą pozyskiwania wartościowych surowców, z których powstać mogą nie tylko nowe części do samochodu, ale też inne konieczne nam do życia wyroby. Jak w praktyce wygląda recykling samochodów i jakie zadania realizuje stacja demontażu pojazdów?
Stacja demontażu pojazdów – jakie są jej zadania?
Stacje demontażu pojazdów to wyspecjalizowane podmioty zajmujące się legalnym złomowaniem aut i ich recyklingiem. Każda stacja demontażu pojazdów musi posiadać odpowiednie zezwolenia i spełniać liczne wymogi związane z ochroną środowiska, aby prowadzić działalność zgodnie z obowiązującym prawem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pojazdy wycofane z eksploatacji są wręcz arsenałem szkodliwych i niebezpiecznych dla środowiska substancji, które wymagają unieszkodliwienia i utylizacji.
Stacja demontażu pojazdów ma obowiązek zabezpieczyć usunięte ze złomowanych pojazdów groźne elementy, takie jak akumulator, płyny hamulcowe czy oleje i poddać je neutralizacji lub przekazać do unieszkodliwienia. Stacje demontażu odpowiadają również za odzysk surowców ze złomowanych aut oraz demontaż części samochodowych, które nadają się do ponownego użycia. Wszystkie te zadania wymagają oczywiście odpowiedniej, często zaawansowanej technologicznie infrastruktury, a także dużej odpowiedzialności, dlatego nie każdy tzw. szrot może być porównywany z legalnie działającą stacją demontażu, która gwarantuje wydajny i przyjazny środowisku recykling samochodów.
Jedną z nowoczesnych stacji tego typu prowadzi w Polsce firma Stena Recycling, z branży zagospodarowania odpadów. Stacja demontażu Stena Recycling przyjmuje wycofane z eksploatacji pojazdy od firm i osób prywatnych z całego kraju i jest w stanie przetworzyć je już w blisko 98 proc., co jest rekordowym wynikiem w tej dziedzinie. Tak efektywny recykling samochodów możliwy jest jednak dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom, które nieustannie wdraża w swoim zakładzie Stena Recycling. Pozwalają one poddać przetworzeniu nawet te komponenty samochodów, które dotąd albo nie były poddawane recyklingowi wcale, albo podlegały odzyskowi w niewielkim stopniu, np. mieszaniny plastiku czy akumulatory. Stena Recycling uchodzi dzięki temu za europejskiego lidera w takich dziedzinach jak recykling pojazdów samochodowych, recykling tworzyw sztucznych czy utylizacja odpadów niebezpiecznych.
Recykling pojazdów samochodowych w praktyce
Stacje demontażu pojazdów przyjmują samochody do recyklingu i złomowania na podstawie dokumentów potwierdzających własność i wystawiają jego posiadaczowi certyfikat zezłomowania, który z kolei pozwala skutecznie wyrejestrować samochód i zakończyć umowę OC. Prężniej działające stacje demontażu, takie jak wspomniany zakład recyklingu pojazdów należący do Stena Recycling, zapewniają też często szybką wstępną wycenę auta i lawetę, jeśli samochód nie jest sprawny. Wycena zawsze powinna rozpoczynać recykling samochodu, ponieważ złomowanie auta może przynieść zbywcy spore korzyści, zwłaszcza jeśli demontaż przeprowadzą fachowcy. Samochód to nie tylko karoseria, ale też wiele cennych dla różnych branż surowców wtórnych.
Z samochodu odzyskać można metale, tworzywa sztuczne, szkło, a wiele części może zostać po renowacji użytych ponownie. Jak to przebiega w praktyce? Ze złomowanych aut w pierwszej kolejności usuwane są elementy niebezpieczne: paliwo, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, oleje, akumulator, filtry olejowe, katalizator, zbiornik z gazem, poduszki powietrzne itp. Następnie demontuje się z wraków samochodów części sprawne lub zdatne do naprawienia, a resztę pojazdu można wówczas pociąć i wyodrębnić zeń poszczególne frakcje odpadów, np. metale, np. aluminium, stal, plastik (zderzaki, deska rozdzielcza, listwy wewnętrzne i zewnętrzne, reflektory), gumę czy szkło i przekazać do przetworzenia z korzyścią dla zbywcy, środowiska i całej gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.