Dobiega końca modernizacja maszyny wyciągowej szybu III w ruchu Piast. Bez niej kopalnia nie mogłaby prowadzić wydobycia. Szyb bowiem wykorzystywany jest do prowadzenia transportu materiałów i jazdy ludzi. Znajduje się w samym centrum obszaru górniczego bieruńskiego zakładu.
– Modernizacja była niezbędna – zapewnia Rafał Jagoda, główny mechanik ds. obiektów podstawowych w ruchu Piast.
Szyb III jest obecnie wykorzystywany do opuszczania materiałów. Udostępnia poziomy: zrębu, poziom 500 m oraz poziom 650 m. Został wyposażony w maszynę wyciągową produkcji radzieckiej, zabudowaną w połowie lat 70. Elementy wyposażenia rozdzielni eksploatowano od początku istnienia kopalni, stąd też czas pracy wielokrotnie przewyższył ich projektowaną żywotność.
– Układy sterowania, zadawania prędkości, zabezpieczeń i sygnalizacji wykonane zostały w oparciu o elementy analogowe, w których podstawowe funkcje logiczne realizowane były w technice przekaźnikowej. Urządzenia sygnalizacji szybowej maszyny wyciągowej szybu III zostały oddane do eksploatacji w połowie lat siedemdziesiątych. Podzespoły wchodzące w skład urządzeń sygnalizacji szybowej mają za sobą dziesiątki tysięcy cykli pracy, wielokrotnie przekraczających ich liczbę katalogową. Ze względu na wzrastającą ilość awarii utrzymanie ich w sprawności technicznej było znacznie utrudnione, także z powodu braku części zamiennych, które nie są już produkowane. Z kolei układy zasilania i sterowania zastosowane w maszynie wyciągowej oparte były na rozwiązaniach sprzed pół wieku. Modernizacja stała się więc niezbędna – wyjaśnia dalej Rafał Jagoda.
Teraz nowoczesność widoczna jest na każdym kroku. Wymieniono m.in. pulpit sterowniczy i zrezygnowano z dotychczasowego sposobu nadawania sygnałów za pomocą linki rewizyjnej. Generuje je komunikator zabudowany w naczyniu wyciągowym.
– Istnieje możliwość zdalnego sterowania pracą maszyny wyciągowej przez sygnalistę lub rewidenta bez udziału maszynisty, przy obecnym poziomie techniki jego rola sprowadza się jedynie do obserwowania przebiegu pracy maszyny wyciągowej – dodaje główny mechanik ds. obiektów podstawowych w ruchu Piast.
Szyb III jest drugim w kolejności szybem w bieruńskiej kopalni, w którym zastosowano rozwiązanie umożliwiające sterowanie ruchem maszyny wyciągowej z naczynia wyciągowego. W szybie wydobywczym II w taki właśnie sposób steruje się już naczyniem skipowym.
Inwestycja w szybie III zwiększy niezawodność funkcjonowania maszyny wyciągowej, poprawi bezpieczeństwo zjazdu i wyjazdu załogi, zmniejszy koszty eksploatacji poprzez wyeliminowanie konieczności przeprowadzania napraw urządzeń i wymiany podzespołów związanych z występowaniem stanów awaryjnych, zmniejszy też koszty związane z zatrudnianiem dodatkowych pracowników przy pracach konserwacyjnych pozwalających na utrzymanie urządzeń na odpowiednim poziomie technicznym i wreszcie wyeliminuje znaczną liczbę potencjalnych awarii oraz czas ich usuwania. A to dzięki zastosowaniu nowoczesnych zabezpieczeń monitorujących pracę maszyny wyciągowej.
Warto dodać, że każdej doby klatka wielkogabarytowa w szybie III ruchu Piast opuszcza ok. 80 jednostek materiałów niezbędnych do funkcjonowania kopalni. Pracuje praktycznie bez przerwy. Prace modernizacyjne prowadzone były w dni wolne, aby nie zakłócić rytmu pracy kopalni.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A ten hełm maszynista ma w jakim celu?
Tak sie zarządza w górnictwie, ruch nierentowny, ledwo co zipie,na garnuszku ziemowita ale inwestycje są.
Na Szczygłowicach takie sterowania na 3 maszynach są od 15 lat - ale myśl techniczna...
Szok!!! Taka technologia
No Piaścioki mocie to leganckie ! Robiłem tam i dobrze wapominam ten szyb !