Już w piątek, 10 lutego, do rąk Czytelników trafi nowe wydanie Górniczej. Na łamach naszego tygodnika odpowiemy na pytanie, co jest przyczyną zgonów naturalnych w zakładach górniczych, piszemy również o wzroście kosztów fedrowania w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.
W ub.r. w polskim górnictwie doszło do 8 zgonów z przyczyn naturalnych. W latach 2017-2022 odnotowano łącznie 59 takich przypadków. Najwięcej w kopalniach węgla kamiennego – podlicza red. Kajetan Berezowski w artykule „Zawał na dole”. Autor przedstawia przczyny takich zdarzeń. Z obserwacji nadzoru górniczego wynika, że pracodawcy nie zawsze przykładają wystarczającą wagę do profilaktyki. Szerszy zakres badań oznacza większe wydatki. Jaka jest więc rada, aby zmienić to błędne rozumowanie? - przeczytają Państwo w artykule red. Berezowskiego.
Polska Grupa Górnicza w ubiegłym roku sięgnęła po 1,4 mld zł dotacji budżetowych. Natomiast w tym roku nie przewiduje się żadnych dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych dla PGG – pisze red. Jacek Madeja. Jak argumentują przedstawiciele największej węglowej spółki – kopalnie nie sięgną po dopłaty, mimo drastycznej podwyżki kosztów produkcji. To temat z pierwszej strony Górniczej.
Reporter naszego tygodnika odwiedził ruch Piast. Dobiega tam końca modernizacja maszyny wyciągowej szybu III. Bez niej kopalnia nie mogłaby prowadzić wydobycia. Szyb bowiem wykorzystywany jest do prowadzenia transportu materiałów i jazdy ludzi. Znajduje się w samym centrum obszaru górniczego bieruńskiego zakładu. Inwestycja zwiększy niezawodność funkcjonowania maszyny wyciągowej i poprawi bezpieczeństwo zjazdu i wyjazdu załogi – zauważa red. Kajetan Berezowski, autor tekstu „Wyciąg z komunikatorem”.
Właśnie minął rok od podpisania przez rządy Polski i Czech umowy o współpracy w sprawie kopalni Turów PGE i skutków dla środowiska, jakie są powodowane przez eksploatację. To ten konflikt skutkował nie tylko ogromnymi karami nałożonymi przez Trybunał Sprawiedliwości UE, ale przede wszystkim utratą poczucia bezpieczeństwa przez pracowników kopalni i ich rodzin. Realnie zagrażał też bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Turów uniknął najgorszego - pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy.
To nie wymaga wysiłku, a może pomóc. Przy wypełnianiu zeznania podatkowego pamiętajmy o Fundacji Rodzin Górniczych – apeluje red. Maciej Dorosiński. Rozliczając PIT, mamy możliwość wesprzeć organizację pożytku publicznego. Do tej pory mogliśmy na ten cel przekazać 1 proc. W tym roku to się jednak zmieniło. Teraz możemy odpisać 1,5 proc. tego, co jesteśmy należni fiskusowi. Jedną z organizacji, którą możemy wesprzeć w ten sposób, jest Fundacja Rodzin Górniczych, która w ub.r. świętowała jubileusz 25-lecia działalności. Przez ten czas rozdysponowała na różne formy pomocy 35 mln zł, a w zasięgu jej działań znajduje się blisko 5,5 tys. osób.
W dziale „Po szychcie” red, Kajetan Berezowski przedstawia sylwetkę Grzegorza Iry z ruchu Ziemowit. Górnik może pochwalić się samochodem o mocy 200 koni mechanicznych bez turbodoładowania. O jego sukcesach rajdowych przeczytają Państwo w materiale „Ratownik z Ziemowita za kółkiem” .
Zapraszamy do lektury.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.