W minionym tygodniu w LW Bogdanka wynegocjowano porozumienie płacowe. Uzgodniono, że jeśli kopalnia wydobędzie zakładane na ten rok 8,5 miliona ton węgla to maksymalne przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 11821 złotych brutto (wzrost o 15,4 proc. wobec ubiegłego roku). - Po pierwszym półroczu i tak spotkamy się ponownie, by ocenić, w jakim miejscu jesteśmy i jak przebiega realizacja wynegocjowanych zapisów – zaznaczył Antoni Pasieczny, przewodniczący Solidarności w spółce.
Negocjacje płacowe w Lubelskim Węglu Bogdanka zakończyły się w czwartek (2 lutego). Główny zapis dotyczy 15,4 proc. podwyżek wynagrodzenia.
„Ustalono poziom maksymalnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na 2023 rok w kwocie 11821 zł brutto na pracownika (wzrost o ok. 15,4 proc. w stosunku do średniego wynagrodzenia ogółem w spółce bez wypłat nagród motywacyjnych oraz świadczeń o charakterze socjalnym w 2022 roku), pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę poziomu produkcji na 2023 rok – 8,5 mln ton wydobycia węgla handlowego” – napisali przedstawiciele związków zawodowych w informacji dla załogi.
Jak wskazali związkowcy poziom ten realizowany będzie poprzez wzrost podstawy do budowy tabel stawek płac zasadniczych oraz utrzymanie poziomu miesięcznej premii regulaminowej na tych samych zasadach co w I półroczu 2022 roku.
- Na tę chwilę jest to porozumienie dość dobre, bo zakłada, że osiągnięcie maksymalnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników nastąpi przy wydobyciu rocznym na poziomie 8,5 mln t, a więc o milion ton niższym od wydobycia z lat ubiegłych – skomentował warunki porozumienia na portalu Górniczej Solidarności Antoni Pasieczny, szef S w spółce.
- Po pierwszym półroczu i tak spotkamy się ponownie, by ocenić, w jakim miejscu jesteśmy i jak przebiega realizacja wynegocjowanych zapisów. Wiadomo, że każdy związkowiec chce wywalczyć możliwie dużo, jednak myślę, że to, co udało się uzgodnić, jest korzystne dla pracowników, a to rzecz najważniejsza – dodał związkowiec.
LW Bogdanka to jedyna spółka prowadząca wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zatrudnia ponad 5,7 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.