W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano o 10,1 proc. samochodów więcej niż rok wcześniej. Zarazem spadła sprzedaż nowych aut osobowych; wyjątkiem były segmenty premium+ i pojazdów z napędami alternatywnymi, w których odnotowano wzrosty - wynika z raportu nt. branży motoryzacyjnej.
Jak odnotowali autorzy raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i KPMG w Polsce Branża motoryzacyjna, liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce w 2022 r. wyniosła 419,7 tys., czyli o 6 proc. mniej rdr. Klienci indywidualni zarejestrowali 121,6 tys. nowych samochodów - o 5,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei klienci instytucjonalni zarejestrowali w zeszłym roku 298,2 tys. samochodów - o 9,9 proc. mniej niż w 2021 r.
W opracowaniu zaznaczono, że 2022 r. był kolejnym rokiem spadków w rejestracjach pojazdów w Polsce. Wzrosty zanotowały jedynie segmenty pojazdów nisko- i zeroemisyjnych oraz marki premium - podkreślono w poniedziałkowej informacji KPMG.
Zgodnie z raportem producenci samochodów osobowych popularnych marek sprzedali w Polsce w ubiegłym roku 323,7 tys. pojazdów, co oznacza spadek sprzedaży o 8,9 proc. rdr. 2022 r. był natomiast lepszy dla segmentu aut osobowych marek premium+, których zarejestrowano 96,1 tys. co przełożyło się na 5,2 proc. wzrost rdr. Za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim klienci indywidualni, którzy w ubiegłym roku zarejestrowali 15,6 tys. nowych samochodów premium+, aż o 59,3 proc. więcej niż w 2021 roku - stwierdzono.
Cytowany w poniedziałkowej informacji prezes PZPM Jakub Faryś zwrócił uwagę, że segment premium to tradycyjnie grupa pojazdów najmniej wrażliwa na gorszą koniunkturę gospodarczą. Jak zauważył, to pojazdy, które są kupowane przez ludzi bardzo zamożnych oraz dla wyższej kadry managerskiej w firmach. - Biorąc pod uwagę fakt, że krajowi producenci zapowiadają w najbliższych latach uruchomienie produkcji kolejnych modeli, można oczekiwać, że rok 2023 zakończy się znacznie większym wzrostem produkcji niż ubiegły - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.