Tego należało się spodziewać, że nachalna propaganda odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim ich najważniejszy wiatrakowy sektor ma drugie dno. Oto jak podaje szkocka gazeta Daily Report znaczna część wiatraków na terenie Szkocji jest zasilana... generatorami diesla wydzielającymi znienawidzony dwutlenek węgla (Dozens of giant turbines at Scots windfarms powered by diesel generators- 5 lutego 2023). Mało tego, niektóre z nich pobierają energię z sieci, zamiast ją do niej dostarczać.
Zarządzająca tymi wiatrakami firma Scottish Power przyznała, że 71 jej wiatraków zostało podłączonych do zasilania paliwem kopalnym po wystąpieniu usterki w zasilaniu. Firma stwierdziła, że była zmuszona do takiego działania, aby utrzymać ciepło turbin podczas bardzo zimnej pogody w grudniu. Ale zatrudniony w niej sygnalista powiedział, że incydent jest jednym z wielu błędów w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Inny pracownik tej firmy, oświadczył, że rząd szkocki chce, aby kraj był atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, ponieważ 40 proc. wiatru wiejącego w Europie wieje przez Szkocję. Nie powinno to jednak oznaczać, że należy tolerować zanieczyszczanie dróg wodnych i przyrody węglem z generatorów diesla i oleju hydraulicznego. Ten olej to ponad 4000 litrów, które wyciekło z jednostek hydraulicznych na turbinach i rozlało się po okolicy.
Sytuację tę trafnie skomentował Colin Smyth, opozycyjny polityk szkockiej Partii Pracy. Zaznaczył on, że rządząca Szkocją partia SNP i Zieloni wielokrotnie udowadniali, że nie można im ufać w kwestiach środowiskowych. Chwalą potencjał Szkocji w zakresie odnawialnych źródeł energii, ale nie wydają się zapewniać, że te, które już istnieją, są właściwie zarządzane. Dodał on, że bez względu na powody, konieczność używania generatorów diesla do odladzania wadliwych turbin jest to szaleństwem środowiskowym.
Przy tej okazji ujawniono, że turbiny pracowały przez długi czas z połową mocy z powodu wadliwych modułów konwerterów, a inne turbiny pracują w „trybie testowym”, w którym zamiast dostarczać energię elektryczną do sieci, pobierają ją.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.