Polski Koncern Naftowy Orlen jest jednym z niewielu producentów helu w skali globu. Spółka udostępniła dane odnośnie do produkcji tego szlachetnego gazu za 2022 r.
W 2022 r. PKN Orlen Oddział PGNiG w Odolanowie wyprodukował 2,88 mln Nm sześc. (normalnych metrów sześciennych) helu. Do odbiorców krajowych trafiło 21 proc. wyprodukowanego helu, a do odbiorców zagranicznych 79 proc.
- Hel pozyskiwany jest z gazu ziemnego, który kierowany jest najpierw do instalacji odazotowania, a następnie, już w formie koncentratu helu, zanieczyszczonego azotem i niewielką zawartością wodoru oraz śladowymi ilościami innych pierwiastków, do instalacji oczyszczania i skraplania helu – informują służby prasowe spółki.
W 2022 r. gaz ziemny, z którego pozyskiwany był hel, pochodził z ośmiu kopalń i ośrodków produkcyjnych eksploatowanych przez PKN Oddział PGNiG w Zielonej Górze. Były to Kopalnia Gazu Ziemnego (KGZ) Kościan-Brońsko (ośrodek Białcz), KGZ Bogdaj-Uciechów, KGZ Radlin (Winna Góra, Miłosław, Lisewo, Karmin, Koźminiec – od 17 lutego 2022 r.), KGZ Tarchały, KGZ Żuchlów (Góra), KGZ Załęcze (Borzęcin, Radziądz), KGZ Kaleje (Środa Wielkopolska) oraz KGZ Wilków (Grochowice, Niechlów-Naratów, Szlichtyngowa).
Poza tym do instalacji oczyszczania i skraplania helu w Oddziale w Odolanowie trafia mieszanina helu, azotu z niewielką zawartością wodoru – tak zwany koncentrat helu pochodzący z Odazotowni w Grodzisku Wielkopolskim. Odazotowania przerabia gaz ziemny pochodzący z trzech kopalń: KGZ Paproć, KGZ Wielichowo (Ruchocice, Elżbieciny, Jabłonna) oraz Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów.
W roku 2022 prowadzone były bieżące przeglądy, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń na instalacji helowej w PKN Orlen Oddział PGNiG w Odolanowie oraz na instalacji membranowej do odzysku helu przy KGZ Kościan-Brońsko. Rozpoczęto również modernizację instalacji membranowej oraz układu chłodzenia sprężarek pracujących na jej potrzeby w celu dostosowania do zmienionych parametrów gazu ziemnego pozyskiwanego z KGZ Kościan-Brońsko po planowanym na 2023 r. uruchomieniu tłoczni podnoszącej ciśnienie wydobywanego surowca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.