W piątek, 3 lutego, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Tematem wiodącym jest coraz poważniejszy problem, jaki mają polskie kopalnie z naborem kandydatów na stanowiska w dozorze wszystkich szczebli.
Ten temat poruszamy na pierwszej stronie. Jak się okazuje problem już jest poważny – a jak alarmują przedstawiciele branży – z czasem będzie się coraz bardziej pogłębiał.
„W polskim górnictwie lawinowo ubywa osób z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Eksperci ostrzegają, że jeśli nic się w tym względzie nie zmieni, to już za pięć lat wystąpią ogromne problemy z naborem kandydatów na stanowiska w dozorze wszystkich szczebli. Kierownictwa spółek węglowych głowią się, w jaki sposób przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom” – można przeczytać w tekście pt. „Utracona reputacja”.
Kolejnym „jedynkowym” tematem jest wznowienie akcji ratowniczej w kopalni Pniówek. Jej pierwszy etap ma potrwać do poniedziałku, 6 lutego. W jej ramach ratownicy otworzą rejon, który musiał zostać wyizolowany wiosną ub.r. z powodu zagrożenia pożarowego. W tym obszarze pozostało siedmiu pracowników, którzy zginęli w ubiegłorocznej katastrofie.
Na kolejnej stronie piszemy o cyfryzacji z polskim górnictwie. Osoby dozoru ruchu zakładu górniczego podczas pracy na dole kopalni muszą posiadać przy sobie długopis, notes sztygarski, książkę raportową, alfabetkę oraz szychtownicę, w których zapisują dane nadzorowanych na zmianie pracowników i inne ważne informacje. W ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, jako pierwszej należącej do Polskiej Grupy Górniczej, wprowadzono do użytku Elektroniczny Notes Sztygara. Aplikacja powstała w oparciu o techniki informatyczne, doskonale sprawdza się w codziennej pracy, eliminuje błędy, oszczędza czas i co najistotniejsze, jest prosta w obsłudze. Więcej przeczytacie w tekście „Elektroniczny notes sztygara”.
Tutaj również czytelnicy znajdą informacje o tym jak przebiegają negocjacje płacowe w górniczych spółkach.
Na stronie trzeciej wracamy do tematu otwarciowego. O luce pokoleniowej i problemie ze znalezieniem specjalistów mówi przewodniczący Związku Zawodowego Kadra Dariusz Trzcionka w rozmowie pt. „Górnictwo potrzebuje fachowców”. Natomiast o tym, jak z problemem znalezienia kandydatów na stanowiska w dozorze ruchu zakładu górniczego zamierza sobie poradzić Polska Grupa Górnicza, Czytelnicy mogą przeczytać w artykule „PGG ma na to pomysł”.
Niepokojącym trendem jest rosnąca od 2020 roku wypadkowość w polskim górnictwie. O tym, jak wygląda sytuacja związana z bezpieczeństwem w polskim górnictwie mówi Alicja Stefaniak, dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia w Wyższym Urzędzie Górniczym, w rozmowie pt. „Więcej zagrożeń i więcej wypadków”.
Na stronie piątej Czytelnicy znajdą dwa teksty. Pierwszy jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy inwestycje węglowe, o których jest mowa w umowie społecznej, mają szansę na realizację i czy w ogóle są ekonomicznie uzasadnione. Drugie traktuje o tym, jak wygląda sytuacja w spółce Tauron Wydobycie, która wraz z początkiem roku została wydzielona z Grupy Tauron i stała się samodzielną spółką.
Na stronie szóstej przedstawiamy sylwetkę Stanisława Jakubowskiego. To nestor polskiego fotoreportażu i pierwszy Polak, który zdobył złoty medal za fotoreportaż w konkursie World Press Photo w 1970 r. O tym, że zawodowe ścieżki często wiodły Stanisława Jakubowskiego pod ziemię, do kopalń, przeczytacie w tekście pt. „Z papieżem w celi śmierci”.
Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą tekst o pierwszoligowej drużynie rugby z Mysłowic, w której gra kilku górników, między innymi z kopalni Mysłowice-Wesoła oraz KWK Murcki-Staszic. A dziale Po Szychcie przedstawiamy sylwetkę Wojciecha Blocha sztygara oddziału mechanicznego w kopalni Bobrek-Piekary (Węglokoks), który po godzinach jest sędzią piłki ręcznej.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.