Temat bezpieczeństwa energetycznego i rosnących cen za prąd powraca jak bumerang. W tych czasach efektywność energetyczna to coś, co pomoże Twojej firmie zaoszczędzić środki finansowe oraz zmniejszyć zużycie prądu w przedsiębiorstwie. W jaki sposób?
Co to jest efektywność energetyczna?
O efektywności energetycznej mówimy wówczas, kiedy Twoje przedsiębiorstwo jest w stanie uzyskać lepsze rezultaty (np. zwiększoną produkcję lub liczbę świadczonych usług) bez zwiększania zużycia energii w czasie tego procesu. Tym samym efektywność energetyczna to nic innego jak racjonalne wykorzystywanie energii elektrycznej i dążenie do tego, by zmniejszyć zużycie prądu, przy jednoczesnym rozwijaniu biznesu.
Takie działanie pozwoli Twojej firmie na oszczędność środków finansowych, a jednocześnie sprawi, że biznes będzie bardziej przyjazny środowisku. Co ciekawe, w niektórych krajach uważa się, że efektywność energetyczna to sprawa o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Wdrożenie takiego planu przez przedsiębiorców może przyczynić się do ograniczonego importu energii z zagranicy lub spowolnić tempo wyczerpywania zasobów energii w danym kraju.
Więcej o efektywności energetycznej przeczytasz na stronie E.ON Polska.
Firma odpowiedzialna za audyt efektywności energetycznej w Twoim przedsiębiorstwie przeprowadza go na podstawie reprezentatywnych, mierzalnych i aktualnych danych, które pokazują dotychczasowe zużycie energii oraz zapotrzebowanie danej firmy na moc. Fot. Unsplash.com
Sprawdzone sposoby na podniesienie efektywności energetycznej w firmie
Efektywność energetyczna jest doskonałym sposobem na to, by obniżyć rachunki za prąd, nie tracąc na tym dynamicznego rozwoju firmy. Oto kilka skutecznych metod, które warto rozważyć w przedsiębiorstwie:
O odnawialnych źródłach energii (OZE) mówi się obecnie bardzo dużo. Wszystko za sprawą norm unijnych i wymagań, jakie w tym zakresie Unia Europejska postawiła krajom członkowskim. Najnowsze ustalenia zakładają, że do 2030 roku udział OZE we wszystkich krajach Unii sięgać będzie 40%.
W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne i dzieje się tak nie bez przyczyny. Są bowiem stosunkowo łatwe w montażu: umieścisz je na dachu przedsiębiorstwa, ale też i na ziemi, jeśli posiadasz niewykorzystany teren. Odnawialne źródła energii to inwestycja, która zwraca się przedsiębiorcom średnio już po 5 latach. W ten sposób jesteś w stanie przynajmniej częściowo uniezależnić swój biznes od rosnących cen energii elektrycznej.
Efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie podniesiesz również dzięki modernizacji oświetlenia. Czy to na hali produkcyjnej, czy w biurze wymiana żarówek na LED i energooszczędne to dobry krok ku oszczędnościom i zmniejszeniu zużycia energii. Współczesne żarówki LED pobierają znacznie mniej prądu, a zapewniają oświetlenie na poziomie lepszym niż klasyczne żarówki, które do osiągnięcia podobnego efektu potrzebują znacznie więcej energii.
Jednak to nie wszystko, podejdź do sprawy kompleksowo! Może w Twoim przedsiębiorstwie da się zaaranżować miejsce pracy tak, by jak najczęściej i najdłużej korzystać ze światła dziennego? Zrób to! W ten sposób zmniejszysz zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a co za tym idzie, oszczędzisz.
Upewnij się, że Twoja firma ma odpowiedni system wentylacji oraz izolacji. Najlepiej sprawdzi się tu pasywny system ogrzewania i chłodzenia. Do tego należy dorzucić efektywną izolację budynku — zarówno ścian, jak i dachu, tak by współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy. Dobrym rozwiązaniem będą również podwójne lub potrójne szyby w oknach czy wykorzystanie do ogrzewania i chłodzenia nowych efektywnych kotłów lub pomp ciepła.
Zacznij od audytu efektywności energetycznej w Twojej firmie
Jakie działania przyniosą najlepsze rezultaty w Twoim przedsiębiorstwie? Co jeszcze możesz w nim zmienić, by podnieść jego efektywność energetyczną? Tego wszystkiego dowiesz się z audytu. To zadanie najlepiej zlecić profesjonalistom, ponieważ pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim firma odpowiedzialna za audyt efektywności energetycznej w Twoim przedsiębiorstwie przeprowadza go na podstawie reprezentatywnych, mierzalnych i aktualnych danych, które pokazują dotychczasowe zużycie energii oraz zapotrzebowanie danej firmy na moc. W czasie trwania audytu oceniany jest także stan techniczny urządzeń, instalacji elektrycznej, a także identyfikuje się obszary odpowiadające za najwyższe zużycie prądu, wody i ciepła.
Całość kończy się oczywiście precyzyjnymi zaleceniami i rekomendacjami, których wprowadzenie ma na celu podnieść efektywność energetyczną Twojej firmy. Jeżeli więc szukasz oszczędności i chcesz efektywnie wykorzystywać energię elektryczną w przedsiębiorstwie, koniecznie sprawdź, jak poprawić efektywność energetyczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.