Urząd Transportu Kolejowego podsumował przewozy kolejowe w 2022 r. na terenie Polski. Okazuje się, że w ruchu towarowym byłe one wyraźnie największe w skali dziesięciu lat.
W 2022 r. przewozy towarowe osiągnęły liczbę 62,5 miliarda tonokilometrów (mld tkm). Dla porównania – w 2018 r. było to 59, 6 mld tkm, a w 2013 r. - 50, 9 mld tkm. Zauważalny wzrost przewozów towarowych był skutkiem reakcji polskiego rządu na wojnę rosyjsko-ukraińską.
Rezygnacja z zakupu surowców energetycznych z Rosji wymagała dywersyfikacji ich dostaw. Konieczność zapewnienia ciągłości w dostawach w szczególności węgla kamiennego zaangażowała przewoźników (w tym głównie największego przewoźnika spółkę PKP Cargo) do masowego transportu tego surowca z portów morskich. - czytamy w raporcie Urzędu Transportu Kolejowego.
Jeżeli chodzi o procentowy udział poszczególnych przewoźników towarowych, to 35,55 proc. masy ładunków przewiozły pociągi PKP Cargo. Na drugim miejscu pod tym względem znalazła się niemiecka spółka DB Cargo Polska z wynikiem 15,94 proc., na trzecim - Lotos Kolej 5,25 proc., a na czwartym - PKP LHS 4,47 proc.
Spółki bliżej kojarzone z sektorem górniczym osiągnęły niższy udział procentowy. I tak np. w przypadku ORrlen KolTrans było to 2,88 proc. Pol-Miedź Trans 1,93 proc. Kopalnia Piasku Kotlarnia przewiozła 0,80 proc. ogółu transportowanych w Polsce towarów, a Żwirownia Beton DOLATA Agnieszka Dolata – 0,56 proc.
Miesiącem, w którym zanotowano największe przewozy towarowe w skali roku, był marzec. Tam samo zresztą było w latach 2019-2021.
W przewozach pasażerskich, tak jak w poprzednich latach, najwięcej osób – 25,47 proc. ogółu pasażerów - przewiozła spółka Polregio, czyli dawne Przewozy Regionalne, a wcześniej PKP Przewozy Regionalne. Na drugim miejscu pod względem liczby pasażerów uplasowały się Koleje Mazowieckie – 17,26 proc., a na trzecim – PKP Intercity 17,23 proc., czyli jedyna spółka uruchamiająca codziennie pociągi pospieszne i ekspresowe. Warto przy tym zauważyć, że kilka innych spółek kolejowych: Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie i Koleje Wielkopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna osiągnęły łącznie większy udział w przewozach pasażerskich niż PKP Intercity.
W 2022 r. przewozy pasażerskie osiągnęły wynik 23 766 mln pasażerokilometrów. Był to wynik niemal dwa razy wyższy niż w 2020 r., gdy zanotowano 12 647 mln. W żadnym z wcześniejszych dziesięciu lat nie skorzystało z kolei więcej osób niż w 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.