Urzędnikom rozpatrującym wnioski przedsiębiorców górniczych zdarzają się od czasu do czasu błędy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przyznała się niedawna do błędu w decyzji o wydobyciu gazu ziemnego ze złoża Tuchola. Błąd sprostowano na wniosek inwestora.
Błędne zapisy były zawarte w decyzji nr 11/2022 z 7 listopada 2022 r., orzekającej brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Jednocześnie RDOŚ określił istotne warunki pod względem korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji przy wydobyciu gazu ziemnego.To właśnie tam znalazły się błędy.
Chociaż decyzja dotyczyła złoża Tuchola, to w punkcie II podpunkt 6 zawarto zalecenie co do maksymalnego poziomu wydobycia ze złoża... Bajerze. Prócz tego przywołano niewłaściwą datę zatwierdzenia programu gospodarowania odpadami wydobywczymi, powstającymi w trakcie wydobywania i uzdatniania gazu ziemnego. Błędna data i niewłaściwy zapis znalazł się również w innym akapicie dotyczącym pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Powyższe pomyłki sprostowane zostały dopiero ponad dwa miesiące po wydaniu listopadowej decyzji. Uznano je za tak zwane oczywiste błędy pisarskie. Można jednak przypuszczać, że powstały one wtedy, gdy urzędnik sporządzał w edytorze tekstów decyzję, posługując się wcześniej powstałym tekstem innej decyzji.
Tym samym dopięte zostało postępowanie w sprawie wydobycia gazu ziemnego ze złoża Tuchola. Bydgoski RDOŚ wszczął je 25 sierpnia 2022 r., po weryfikacji otrzymanego wniosku.
Złoże gazu ziemnego Tuchola objęte jest koncesją nr 52/2008/Ł z 23 października 2017 r. na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze Chojnice - Wilcze. Zasoby przemysłowe tego złoża oszacowane zostały w dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej, powstałej w latach 2021-2022.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.