Wkrótce minie rok, odkąd Bytom po raz ostatni przejął nieruchomości pogórnicze. To jednak nie koniec planów gminy w tym względzie. W bieżącym roku miasto planuje wejść w posiadanie kolejnych terenów należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- W lutym 2022 r. Gmina Bytom przejęła od przedsiębiorcy górniczego nieruchomość wchodzącą w skład szybu Południowego oraz dwie nieruchomości niezabudowane. W 2023 r. Gmina Bytom planuje przejąć ostatnią nieruchomość wchodzącą w skład szybu Południowego, nieruchomości położone w obrębie szybu Witczak oraz kilka nieruchomości niezabudowanych w ramach umowy zamiany. Nadmieniam, że obszar szybu Południowego nie został jeszcze przejęty w całości, a tereny przy szybie Witczak planowane są do przejęcia w 2023 r. - wylicza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Szyb Południowy znajduje się w lesie w zachodniej części miasta, bardzo blisko granicy z Zabrzem. Był użytkowany przez Niemców do drugiej wojny światowej. Nie zachowała się tam żadna infrastruktura pokopalniana. W rejon szybu nie ma doprowadzonych kabli elektrycznych czy instalacji wodociągowej, ani linii kolejowej. Sam szyb przykryty został betonową płytą.
- W przypadku szybu południowego w 2023 r. planowana jest jego rewitalizacja w ramach dofinansowania ze środków Polskiego Ładu, które miasto pozyskało w 2022 r. Obecnie trwają rozmowy w sprawie opracowania koncepcji tej inwestycji - dodaje Tomasz Sanecki.
Inaczej jest w przypadku szybu Witczak, który został zasypany, lecz zachowano wieżę szybową. Tereny zarówno Witczaka, jak i Południowego mają być w zamyśle bytomskiego magistratu wykorzystane do celów edukacyjnych i turystycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.