Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, został ponownie wybrany prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego (Euracoal). Na tym stanowisku zastąpił Vladimíra Budinsky’ego.
Jak poinformowali przedstawiciele PGG, Tomasz Rogala został wybrany na to stanowisko podczas poniedziałkowego (23 stycznia) spotkania Komitetu Wykonawczego i Zgromadzenia Ogólnego Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego (Euracoal), które odbyło się w Brukseli.
Przypomnijmy, że Tomasz Rogala pełnił już funkcję prezydenta Euracol we wcześniejszej kadencji. W ostatnim czasie był wiceprezydentem seniorem Euracoal.
- To sukces i duże wsparcie dla polskiego sektora górniczego – napisali na Twitterze przedstawiciele PGG.
Jak przekazali przedstawiciele PGG, Tomasz Rogala podziękował poprzednikowi, prezydentowi Vladimírowi Budinský’emu, a także wiceprezydentom za okazane wsparcie. Prezes PGG przypomniał, iż w trakcie poprzedniej kadencji w latach 2018-2020 na każdym spotkaniu, konferencji czy w trakcie rozmów z politykami i decydentami przekazywał obawy, że opieranie polityki energetycznej bez uwzględnienia własnych źródeł i paliw obarczone jest dużym ryzykiem. Wojna na Ukrainie pokazała wszystkim, jak bardzo realne było to zagrożenie. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi być realizowana w zgodzie ze społeczeństwem, z zapewnieniem równoważnych miejsc pracy i planem, jak ją zrealizować.
Prezydent Eurocoal Tomasz Rogala, mówił także o nowym zagrożeniu, jakim może stać się uzależnienie się od importowanych metali ziem rzadkich, niezbędnych do procesu transformacji energetycznej i cyfrowej. Metale ziem rzadkich mają takie znaczenie jak energia, ropa czy węgiel, są niezbędne do funkcjonowania i zachowania obecnego poziomu życia, dlatego kwestie ile kosztują i skąd pochodzą powinny być głównym elementem dyskusji politycznej. Według prezesa PGG należy zastanowić się czy podejście do bezpieczeństwa energetycznego, nie powinno zostać zredefiniowane, tak aby w miksie energetycznym wymieniać tylko te elementy, które mogą być pod kontrolą.
Prezes Tomasz Rogala zapowiedział, że w trakcie swojej kadencji na stanowisku prezydenta Stowarzyszenia będzie działać na rzecz górnictwa, wspierać sprawiedliwą transformację oraz rozwój gospodarczy regionów górniczych. Zapewnił, że ponowne objęcie stanowiska Prezydenta EURACOAL pozwoli mu wzmocnić przekaz, skłaniający do akceptacji węgla jako paliwa przejściowego, które stanowi stabilne źródło bezpieczeństwa energetycznego w sytuacji panującego kryzysu wywołanego zbrojną agresją Rosji wobec Ukrainy. Przekaz ten jest również ważny w Polsce ze względu na dalsze procedowanie zarówno Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce, jak i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
W trakcie obrad Stowarzyszenia Eurocoal przedstawiono także m.in. sprawozdania z działalności Komitetów EURACOAL oraz podjęto tematy związane z europejskimi perspektywami bezpieczeństwa energetycznego, rynkiem węgla oraz rozwojem polityki energetycznej. Gośćmi specjalnymi byli: przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji w Komisji Europejskiej, dziennikarze Euractiv i Politico oraz sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego z zakresu rewizji Dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych czy redukcji emisji metanu
Euracoal jest międzynarodową organizacją przemysłu węglowego z siedzibą w Brukseli, która powstała w 2002 r. Reprezentuje wspólne stanowisko europejskich producentów oraz importerów węgla kamiennego i brunatnego na forum Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europy. Dostarcza informacji o podejmowanych przez instytucje UE działaniach, mających związek z przemysłem paliw stałych oraz umożliwia angażowanie się w kształtowanie prowadzonej na forum europejskim polityki energetycznej oraz polityki w zakresie paliw stałych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.