Po raz kolejny szyb Krystyna pozostały po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu stał się końcowym przystankiem autobusowym. Poprzednio takie sytuacje miały miejsce w 2014 i 2020 r. Tym razem powodem były prace na wiadukcie linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Tczew nad drogą wojewódzką nr 925 Bytom - Rybnik.
Przystanek tymczasowy Szombierki Szyb Krystyna czynny był od 14 do 15 stycznia rano oraz od 21 do 22 stycznia 2023 r. Kończyły i zaczynały na nim bieg autobusy linii: 118, 127, 146, 183, 201 oraz 227, które z powodu zamknięcia drogi pod wiaduktem nie mogły dojechać na drugą stronę torów kolejowych, na bytomski dworzec autobusowy.
Miejsce, gdzie wyznaczono przystanek, znajduje się na terenie wchodzącym dawniej KWK Szombierki, konkretnie przy drodze dojazdowej od ul. Zabrzańskiej do szybów Ewa i Krystyna. Ten pierwszy szyb użytkuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, utrzymując tam pompownię wód kopalnianych. Wieża szybu Krystyna stoi bezużyteczna. Jednak to ten drugi szyb jest bardziej znany i rozpoznawalny, stąd trafił do nazwy przystanku.
Po raz pierwszy przystanek koło szybu Krystyna uruchomiono latem 2014 r. Tutaj zaczynały bieg autobusy tymczasowej linii nr 607, jeżdżącej na trasie Szombierki Kopalnia - Bytom Plac Sikorskiego. Było to związane z zamknięciem przejazdu pod tym samym wiaduktem, co obecnie. Po kilku miesiącach funkcjonowania, 13 grudnia 2014 r. przystanek został zlikwidowany.
Sześć lat później, 20 lipca 2020 r. ponownie autobusy zaczęły przyjeżdżać pod szyb dawnej kopalni Szombierki. Przystanek nosił wtedy nazwę Szombierki Szyb Krystyna Techniczny i miały przy nim końcowy postój autobusy linii: 118, 121, 127, 146, 183 i 227. Wówczas jednak nie można było oficjalnie wsiadać ani wysiadać pod szybem, po formalnie początkowym i końcowym dla tych linii był odległy o 200 m przystanek Szombierki Kopalnia. Taka organizacja ruch zaplanowana została na około dwa tygodnie.
Obecnie Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach zdecydował, że przystanek tymczasowy Szombierki Szyb Krystyna ma być przystankiem dostępnym dla pasażerów. To udogodnienie nie tylko dla pracowników SRK, lecz głównie dla klientów sąsiadującego z przystankiem supermarketu, zbudowanego na terenie pokopalnianym.
ZTM zaznaczył, że w przypadku konieczności wykonania prac dodatkowych, przystanek pod szybem Krystyna będzie mógł być uruchomiony dodatkowo 28 i 29 stycznia br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.