Inżynierowie z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, współpracując z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Hutą Łabędy, opracowali projekt odrzwi ŁPZiem przeznaczonych do wzmożonych ciśnień górotworu i dostosowanych do miąższości pokładu węgla.
Odrzwia zostały zaprojektowane do użycia w trzech wariantach – jako symetryczne, niesymetryczne oraz z dzielonym łukiem ociosowym. Składają się z dwóch łuków ociosowych oraz dwóch identycznych łuków stropnicowych.
Wszystkie łuki mają jednakowy promień gięcia. Odrzwia wykonywane są w ośmiu rozmiarach, z kształtowników V29, V32 i V36. Stosując je w wariancie niesymetrycznym można poprzez zmianę zakładek ociosowych na etapie drążenia wyrobiska dostosować położenie końca łuku stropnicowego do poziomu stropu eksploatowanego pokładu.
Obudowa ŁPZiem ze względu na swoją konstrukcję posiada znaczny wskaźnik nośności, co wpływa korzystnie na warunki utrzymania wyrobisk górniczych wykonywanych w znacznych głębokościach. Wielowariantowość osiągnięta została dzięki zwiększonym zakładkom na łukach stropnicowych oraz ociosowych. Co ważne, na pomysł opracowania nowych odrzwi dedykowanych do konkretnych warunków akurat w ruchu Ziemowit wpadli: obecny dyrektor kopalni Mysłowice-Wesoła Adam Rozmus i naczelny inżynier w ruchu Ziemowit Tomasz Kudłacik.
Mamy zatem do czynienia z kolejnym, ciekawym rozwiązaniem inżynierów z Polskiej Grupy Górniczej.
Warto podkreślić, że obudowa ŁPZiem zabudowana została w chodniku 1837 w pokładzie 318. Odpowiednie parametry wytrzymałościowe oraz konstrukcyjne obudowy skutecznie przeciwdziałają i ograniczają strefę ciśnień i umożliwiają zachowanie stateczności wyrobiska. Wiadomo już, że obudowa ŁPZiem będzie zabudowana w kolejnych chodnikach w pokładzie 318. Planuje się tam do eksploatacji w sumie pięć ścian.
W grudniu ub.r. w Ziemowicie została oddana do eksploatacji ściana 1801. Równolegle prowadzone są także prace związane z udostępnieniem pola eksploatacyjnego ściany 1802.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.