Szkody górnicze w Trzebini i szychta na rauszu, to jedne z tematów, które poruszamy w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się w piątek, 20 stycznia. Piszemy też o konflikcie pomiędzy Tauronem i Rafako, innowacjach w Bogdance i fiasku w rozmowach o podwyżkach w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz sukcesach górników z kopalni Ziemowit.
- Zapadlisko to słowo, które w małopolskiej Trzebini od pewnego czasu jest odmieniane przez wszystkie przypadki. To tu funkcjonowała kopalnia Siersza, która choć już od lat jest zlikwidowana, to wciąż daje znać o sobie. W ciągu ostatnich lat w Trzebini ziemia zapadła się 25 razy – przypomina red. Maciej Dorosiński w materiale pt. Usuną szkody w Trzebini.
Pisze o planach Spółki Restrukturyzacji Kopalń względem terenu po byłej kopalni Siersza, która nie daje o sobie zapomnieć.
Kajetan Berezowski opowiada o piciu alkoholu w pracy: - Pijaństwo stanowi zagrożenie nie tylko na drogach, ale również w zakładach pracy, zwłaszcza takich jak kopalnie. Nietrzeźwi narażają na kalectwo lub śmierć siebie i kolegów po fachu. Przypadków nie trzeba długo szukać.
Polecamy też tekst tego autora pt. Rok z dużą nadwyżką, w którym pisze o sukcesach górników z Ziemowita: - W ub. roku w ruchu Ziemowit wydobycie prowadzono średnio trzema ścianami w pokładach: 206/1, 209 i 215, osiągając wydobycie na poziomie 3,5 mln t węgla. Eksploatowane ściany wydobywcze o wybiegach 1000-1500 m i wysokości od 2 do 3 m były wyjątkowo wydajne, zwłaszcza te prowadzone w pokładzie 209.
Red. Jacek Madeja w materiale pt. Brak porozumienia płacowego w JSW relacjonuje trudne rozmowy w spółce: - Szansą na porozumienie może być spotkanie mediacyjne, które ma się odbyć w środę, 25 stycznia. Na mediatora powołano senatora PiS Wojciecha Piechę. Jak przekazał przewodniczący S w JSW Sławomir Kozłowski, to strona związkowa zaproponowała, żeby mediatorem został senator Piecha. Jego kandydaturę zaakceptowali następnie przedstawiciele zarządu spółki.
Katarzyna Zaręba-Majcher opisuje ćwiczenia na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, które ratownicy górniczy przeprowadzili wraz z policyjnymi pirotechnikami, którzy doskonalili umiejętności pracy na wysokości.
Polecamy też materiał o studiach, które rozpoczęli pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, która dba o rozwój swoich kadr: - Są to studia podyplomowe o specjalności „Menedżer produkcji”, których inauguracja miała miejsce w sobotę, 14 stycznia, w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Są one efektem porozumienia, które w lipcu ub.r. podpisały PGG, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Główny instytut Górnictwa. W ich ramach odbędzie się 200 godzin dydaktycznych.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.