W 2022 r. Gliwice przejęły od spółek górniczych cały szereg nieruchomości. Nastąpiło to zarówno w drodze darowizny, zamiany, jak i w trybie administracyjnym. Większość tych działek to drogi.
– Przejęcia, o których mowa, dotyczą działek, po których przebiegają fragmenty dróg publicznych. Dawniej również były tam drogi. Dlaczego tak było? Prawdopodobnie dlatego, że w poprzednim ustroju nie szczególnie zwracano uwagę, kto jest właścicielem działki, na której buduje się drogę, skoro wszystko było „państwowe” - tłumaczy Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
W drodze umowy darowizny w 2022 r. miasto przejęto od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA na podstawie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego trzy nieruchomości. Chodzi o działki w dzielnicy Sośnica oznaczone numerami 2068/1, 2075 oraz 1291/2. Dwie pierwsze to ul. Wiślana, a ta trzecia to ul. Żeromskiego. Łączna powierzchnia trzech przejętych w ten sposób działek to ponad 1,5 tys m kw. Nabycie nastąpiło w celu uregulowania stanu prawnego gruntu zajętego pod elementy infrastruktury drogowej, czyli na cel publiczny.
– W roku 2023 planowane jest nabycie od SRK SA w tym samym trybie i w tym samym celu nieruchomości obejmującej działkę nr 1146, obręb Przyszówka, o powierzchni 2602 m kw., zajętą pod ul. Kownackiej - dodaje Łukasz Oryszczak.
W tym wypadku chodzi o ulicę w dzielnicy Łabędy, położoną około kilometra od gliwickiego portu.
Gliwicki magistrat dokonał też zamiany niektórych działek ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA. W ten sposób zasoby miasta wzrosły np. o udział w wysokości 1/2 części w prawie własności działki nr 800, obręb Sośnica, o powierzchni w całości 1742 m kw., czy też o działkę nr 238, obręb Ligota Zabrska, o powierzchni 170 m kw., zabudowaną fragmentem zespołu garaży. Jej nabycie nastąpiło celem ujednolicenia stanu prawnego nieruchomości.
W wyniku umowy zamiany z SRK miasto uzyskało prawo użytkowania wieczystego trzech działek. Dwie z nic znajdują się w gliwickiej dzielnicy Sośnica. Co ciekawe, trzecia z tych działek, konkretnie działka nr 13/8 o powierzchni 7466 m kw., położona jest już na terenie... Zabrza. Miasto Gliwice stało się jej dysponentem z tego względu, że stanowi ona część boiska szkolnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych przy ul. Sikorskiego 132 - a więc na pograniczu Gliwic i Zabrza.
Ponadto Gliwice w 2022 r. przejęły od Polskiej Grupy Górniczej SA z mocy prawa w trybie administracyjnym, na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nieruchomości, siedem działek o zróżnicowanej powierzchni. Pod względem formalnym są to działki z obrębów: Bojków, Bojków Wschód i Nowe Gliwice.
– Przejęcie prawa użytkowania wieczystego wymienionych działek nastąpiło na podstawie decyzji ZRiD nr 1/2022 z 3 stycznia 2022 r. – „Budowa układu drogowego dróg publicznych w Gliwicach obejmująca: budowę drogi powiatowej, rozbudowę drogi powiatowej ul. Bojkowskiej (7202S) oraz rozbudowę drogi gminnej ul. Siennej (130392S)” - informuje Łukasz Oryszczak.
Nieruchomości pogórnicze nabyte do zasobu miasta Gliwice mogą w przyszłości stanowić przedmiot sprzedaży bądź zamiany na inne nieruchomości. Aktualnie miasto nie planuje ich zbycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.