Kurs EUR/PLN pozostaje stabilny pomimo wzrostów EUR/USD, co pokazuje, że rynek czeka na rozstrzygnięcia dotyczące uruchomienia środków z KPO - powiedział ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Zdaniem ekonomisty na rynku krajowego długu potencjał dalszego spadku rentowności w krótkim terminie jest ograniczony, inwestorzy czekają na szczyt inflacji, a w międzyczasie może się pojawić korekta.
- Kurs EUR/PLN utrzymuje się w trendzie bocznym, a najczęstszym przedziałem wahań jest strefa 4,67-4,70. Wyjątek od tej reguły nastąpił tylko w końcówce 2022 roku, kiedy rynek zaczął spekulować o możliwym szybkim odblokowaniu środków z KPO. Kiedy pojawiły się sygnały, że kwestia ta w obozie rządzącym nie cieszy się pełną zgodą, kurs wrócił do okolic 4,67-4,70 - powiedział ekonomista Santander Bank Polska Jarosław Kosaty.
- Nie zmieniło tego uchwalenie w ubiegłym tygodniu ustawy o Sądzie Najwyższym, co jest pewnym krokiem w kierunku poparcia przez KE odblokowania środków unijnych związanych z KPO - dodał.
Zdaniem ekonomisty, rynek czeka na finalizację tego procesu i jeśli zakończy się on pozytywnie, to jest szansa, aby kurs EUR/PLN spadł nawet w okolice 4,60.
Dopóki jednak ten proces się nie zakończy, to kurs EUR/PLN może pozostawać w trendzie bocznym, choć dużo również będzie zależeć będzie od tego co wydarzy się na EUR/USD - wskazał.
W opinii ekonomisty, o tym, że rynek czeka na KPO świadczy również to, że pomimo wzrostów EUR/USD z ubiegłych tygodni, na EUR/PLN niewiele się działo, a większe zmiany były tylko notowane na USD/PLN.
- Wydaje się więc, że dopóki w kwestii KPO nie pojawią się nowe informacje, na EUR/PLN niewiele się zmieni - powiedział ekspert Santander Bank Polska.
O godzinie 15.59 kurs EUR/PLN rośnie o 0,13 proc. do 4,6957, a USD/PLN idzie w dół o 0,24 proc. do 4,3236. Na rynkach bazowych dolar się osłabia, a kurs pary EUR/USD rośnie o 0,38 proc. do 1,0863.
RYNEK DŁUGU
Na przestrzeni minionych dni spadki rentowności krajowego długu wyraźnie wyhamowały, a rynek zatrzymał się w procesie wyceniania dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce na przełomie 2023/2024. Przyczyną tego może być ostrożna retoryka członków RPP i NBP dotycząca tej kwestii - powiedział ekonomista Santander Bank Polska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.