Nie bez przyczyny ponad 1000 lat temu na terenie ówczesnej Persji – dzisiaj zwanej Iranem, powstały legendy sezamu, którego otwarcie dawało dostęp do największych skarbów świata. Przez cały XX w. i prawie do dzisiaj sezam ten kojarzony był tylko z gigantycznymi zasobami ropy naftowej (10 proc. światowych zasobów) i jeszcze większymi złożami gazu ziemnego (20 proc. światowych zasobów. Dzisiaj wiadomo, że skarby tego „sezamu” trzeba wydobyć z głębi ziemi.
Ostanie zaburzenia na rynku surowców ropopochodnych związanych z wojną na Ukrainie oraz z sankcjami nałożonymi na jego transport rurociągami, a także sankcje nałożone na ten przemysł w samym Iranie, skłoniły kraj ten do poszukiwań innych surowców, które mogłyby zminimalizować ewentualne straty na eksporcie ropy i gazu ziemnego. Ponieważ nienotowana dotąd skala przebudowy sektora górniczego Iranu wchodzi w fazę realizacyjną, odnotowują to przede wszystkim media amerykańskie, które pilnie śledzą wydarzenia w tym kraju (Mining Technology - Iran plans $15bn investment to boost copper production, 3.01.2023).
Pierwszoplanowe ma być zwiększenie wydobycia rud miedzi i sprzedaży tego metalu. Obecna produkcja miedzi wynosi 280 tys. t rocznie, ma być zwiększona do około miliona t, a więc prawie czterokrotnie! Aby osiągnąć ten cel rząd Iranu zamierza wydać na wydobycie rudy i jej hutnicze przetwarzanie 15 mld dol. Zamierzenia te są aktualnie już realizowane. Irański minister przemysłu, górnictwa i handlu Reza Fatemi-Amin powiedział, że rozpoczęły się nowe poszukiwania w prowincji South Khorasan we wschodnim Iranie i są podejmowane w innych prowincjach. Podkreślił, że Iran, zamieszkiwany przez 1 proc. ludności świata, posiada ponad 6 proc. światowych rezerw miedzi oraz, że dzięki dotychczas dokonanym odkryciom zajął piąte miejsce na świecie, a wraz z kontynuacją prac poszukiwawczych ta pozycja również będzie się poprawiać.
Obok górnictwa rud miedzi, Iran jest też ważnym producentem stali. Planuje się zwiększyć produkcję stali do 55 mln t rocznie do 2025 r. Z tego od 20 do 25 mln t przeznacza się na eksport.
Zachodnie media zwracają uwagę, że kraj ten jest równie bogaty w inne surowce o strategicznym znaczeniu dla współczesnej gospodarki. Dotąd były one nierentowne, gdyż brak było infrastruktury oraz zainteresowanych podmiotów jej sfinansowaniem. Obecnie czynnych jest na tym terenie około 3000 różnych rodzajów kopalń, które wytwarzają ok. 0,6 proc. PKB.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.