Swego czasu, temat zasobów i eksploatacji gazu łupkowego był hitem tak naukowym, jak i medialnym. Entuzjazm był wielki. Mieliśmy być niezależni od rosyjskich dostaw, a nawet rozważano o ewentualnym eksporcie. Przez blisko 10 lat temat nie schodził z wypowiedzi polityków i mediów. Wycofanie się amerykańskich firm z jego eksploatacji w Polsce, uznano za brak zasobów tego gazu i natychmiast temat ten zamknięto.
Do 2017 r. firmy poszukiwawcze wykonały w Polsce 72 odwierty, z czego 25 z pełnym szczelinowaniem. Żadna z firm nie podjęła się wydobycia komercyjnego.
Wszystkie do końca 2017 r. oddały koncesje na poszukiwanie i wiercenia. PGNiG zaprzestało prac przy odwiertach, ale zapewniało, że może do nich wrócić.
Inicjatorem poszukiwań tego gazu był pochodzący z Polski, znany amerykański geolog dr Jan Krasoń (1933-2015), który w 2006 r. zainteresował tematem ówczesnego głównego geologa kraju.
O popularności dr Krasonia w Stanach Zjednoczonych świadczy strona internetowa poświęcona jego dokonaniom zawodowym (www.JanKrason.com).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.