Drakońskie podwyżki cen ciepła w Bełchatowie. Tamtejsza elektrownia zapowiedziała wzrost opłat za ciepło o ponad 70 procent!
Ciepło z trzech bloków energetycznych, w postaci gorącej wody, jest przekazywane magistralą do przepompowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w mieście. Dotychczas cena wynosiła 22,96 zł za GJ. Nowa stawka, zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 9 grudnia, wyniesie aż 40,68 zł za GJ netto. Do tego oczywiście trzeba będzie doliczyć VAT.
Na prośbę prezydenta miasta Marioli Czechowskiej odbyło się spotkanie z radnymi Rady Miejskiej. Dotyczyło ono proponowanej zmiany taryf za dostawę ciepła dla miasta Bełchatowa, jaką przedstawiła Elektrownia Bełchatów. Prezydent Miasta skierował pismo do władz elektrowni o ponowne przeanalizowanie proponowanych zmian i odstąpienia od nich, argumentując to interesem społecznym i brakiem podstaw, w przypadku tego dostawcy ciepła, do zmian taryfy.
Elektrownia Bełchatów jest największą w UE elektrownią zasilaną węglem brunatnym, pokrywa ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania, co czyni obiekt najważniejszym stabilizatorem polskiego systemu elektroenergetycznego. W elektrowni i kopalni Bełchatów zatrudnionych jest prawie 8 tys. osób, co stanowi 19 proc. całkowitego zatrudnienia w regionie. Zasilające ją złoża węgla brunatnego skończą się jednak za 10-15 lat, najpóźniej do 2036 r.
Więcej, bo o 93 proc. więcej zapłacą za ciepło mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego. Stowarzyszenie Inicjatywa Piotrowska 22 już złożyła do magistratu petycję o ponowne przeliczenie kosztów ogrzewania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.