Czterdzieści osiem złóż piasków podsadzkowych na terenie Polski znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Żadne z nich nie jest już eksploatowane zgodnie z przypisanym mu celem, gdyż w Polsce nie prowadzi się już wydobycia węgla z zastosowaniem podsadzki hydraulicznej i to od ponad pięciu lat.
- Aktualnie w polskich kopalniach całość eksploatacji węgla kamiennego prowadzona jest z likwidacją przestrzeni wybranej poprzez zawał skał stropowych. Zgodnie z informacjami pozyskanymi z okręgowych urzędów górniczych, ściany z zastosowaniem podsadzki hydraulicznej prowadzono ostatnio w 2017 roku - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Choć obecnie odstąpiono od podsadzania zrobów, to pozostały przepisy regulujące ten typ postępowania w górnictwie. Kwestia podsadzania wyrobisk zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Energii z 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych (Dz. U z 2017 r. poz. 1118, z późniejszymi zmianami), w szczególności Rozdział 5: Systemy wybierania oraz Rozdział 7: Podsadzanie wyrobisk i wykorzystanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych.
- Na chwilę obecną nie widzimy potrzeby nowelizacji tych przepisów - stwierdza Anna Swiniarska-Tadla.
Złoża piasków podsadzkowych znajdują się m. in. w Miasteczku Śląskim, Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Sosnowcu czy Jaworznie, lecz także w rejonie Jaworzyny Śląskiej, Wieliczki czy Lubina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.