Kampanie profilaktyczne kierowane do pracowników w trybie ciągłym oraz działania informacyjne względem okolicznej ludności to dwa filary systemu bezpieczeństwa, stosowanego przez Oddział Centralny PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Jednak mimo najlepszych chęci sporadycznie zdarzają się nietypowe wypadki, które trudno było przewidzieć.
- Spółka w sposób ciągły prowadzi szereg działań w celu zmniejszenia poziomu ryzyka zawodowego i minimalizacji liczby oraz skutków wypadków przy pracy. Przykłady systemów wzmacniających bezpieczeństwo to np.: system powiadamiania o sytuacji wystąpienia zagrożeń, który umożliwia pracownikom oraz pracownikom wykonawców zgłaszanie potencjalnych zagrożeń, a także system dotyczący zdarzeń potencjalnie wypadkowych, który dotyczy identyfikacji zdarzeń, nie mających znamion wypadków, ale które po jakimś czasie mogą skutkować wystąpieniem objawów zagrożenia – informuje Departament Komunikacji i Marketingu Oddział Centralny PGNiG PKN Orlen w Warszawie.
Prowadzone w spółce analizy zdarzeń wypadkowych pozwalają wypracować odpowiednie działania zapobiegające. Przeprowadzona została np. kampania informacyjna pod nazwą Upadek – wypadek. Zwracano w niej uwagę pracowników na ryzyko wypadku podczas przemieszczenia się po terenie zakładu pracy, takie jak poślizgnięcie, czy potknięcie.
- W przypadku zaistnienia wypadku w pracy, zgodnie z obowiązującymi procedurami, przeprowadzane jest dochodzenie powypadkowe, czyli ustalenie okoliczności i przyczyn wystąpienia wypadku. Po przeprowadzonym dochodzeniu wydawane są zalecenia w zakresie profilaktyki powypadkowej. Określają one konkretne działania zapobiegawcze wraz z terminem ich realizacji. W ramach systemu zarządzania QHSE, w tym Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy, prowadzone są ćwiczenia profilaktyczne w zakresie reagowania na wypadki i awarie z pracownikami oraz przy współudziale społeczności lokalnej - straży pożarnej oraz jednostek samorządowych – dodaje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.
Podstawowym działaniem kierowanym do społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa jest działanie informacyjne. Lokalne społeczności informowane są o potencjalnych zagrożeniach, systemach zabezpieczeń oraz postępowaniu w przypadku ogłoszenia alarmu.
Ponadto realizowana jest lokalnie współpraca z jednostkami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w celu wypracowania i doskonalenia optymalnych procedur reagowania na sytuacje stwarzające potencjalne zagrożenie dla społeczeństwa.
Niestety, czasem dochodzi na terenie kopalń do wypadków śmiertelnych. Jak wynika z informacji uzyskanych w Wyższym Urzędzie Górniczym, ostatni wypadek śmiertelny na terenie kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego miał miejsce w lipcu 2020 r.
- Wypadek utonięcia, do którego doszło w lipcu 2020 r., nie miał bezpośredniego związku z działalnością eksploatacyjną prowadzoną przez Oddział w Zielonej Górze. Do zdarzenia doszło wskutek nieuprawnionego wejścia osoby postronnej na teren działalności oddziału. Prowadzone po zdarzeniu postępowanie wyjaśniające nie wykazało nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia obiektu. W celu utrzymania poziomu bezpieczeństwa przeprowadzono sprawdzenie istniejących zabezpieczeń fizycznych i oznakowania na obiektach oddziału potwierdzające ich prawidłowe zabezpieczenie – tłumaczy Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.