Dwieście lat temu zaprzestano eksploatacji w najbardziej znanym kamieniołomie w polskiej części Gór Opawskich. Miejsce to znane jest od lat pod nazwą Gwarkowa Perć. Jednak to nie okrągła rocznica była w tym roku powodem dyskusji o tym urokliwym zakątku.
Ewenementem w skali kraju jest umieszczona tam w 1985 r. na ścianie skalnej dawnego kamieniołomu stalowa drabinka do wspinaczki skalnej. Prowadzi nią okrężny niebieski szlak turystyczny, wiodący dookoła doliny Złotego Potoku. Drabinka ma ponad 11 metrów długości. Podobne ułatwienia dla turystów górskich w postaci stalowych drabinek na terenie polskich gór można spotkać głównie w Tatrach.
Kilka lat temu pojawiła się groźba usunięcia drabinki z Gwarkowej Perci. Prowadzono nawet pewne rozmowy i ustalenia w sprawie jej dalszego losu.
- Nie było oficjalnego porozumienia w sprawie drabinki, w 2019 roku było spotkanie z pewnymi ustaleniami, które nie zostały zrealizowane. Mamy ogólne porozumienie z PTTK z 2020 roku dotyczące utrzymania obiektów na szlakach z załączonym wykazem tych obiektów, za które odpowiada nadleśnictwo. Drabinka znajduje się pod opieką PTTK. Nadleśnictwo nie wydawało żadnych kwot na utrzymanie obiektu - informuje Andrzej Kwarciak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Prudnik.
Jakie ustalenie odnośnie drabinki nie zostało zdaniem leśników zrealizowane?
- Podstawowe, to jest zalegalizowanie drabinki w powiatowym nadzorze budowlanym, aby można ją było oficjalnie przekazać PTTK. PTTK mogłoby wtedy zlecać przeglądy i konserwacje. Przyczyna niezłożenia wniosku do nadzoru – niespełnianie przez obiekt aktualnych norm budowlanych - odpowiada Andrzej Kwarciak.
Tymczasem okazuje się, że analogiczne drabinki w polskich Tatrach wcale nie wymagają żadnych pozwoleń ze strony nadzoru budowlanego!
- Mamy dwie drabinki na Orlej Perci, ale dla niektórych turystów również Wąwóz Kraków to wspinaczka skalna po drabince. Jeśli chodzi o długość, to drabinka do Jaskini Smoczej ma 7 metrów, drabina na zejściu do Jaskini Raptawickiej 6,6 metra. Co do zgłaszania do powiatowego nadzoru budowlanego – w przypadku projektu, który realizujemy w Tatrach Wysokich, w tym wymiana sztucznych ułatwień, w tym wymiana drabinek, mamy opinię Starostwa, że remonty szlaków nie mieszczą się w prawie budowlanym, zatem pozwolenia nie są wymagane - stwierdza Paulina Kołodziejska, Kierownik Działu Komunikacji i Wydawnictw w Tatrzańskim Parku Narodowym.
O ile za drabinkę na Gwarkowej Perci odpowiada PTTK, o tyle prudnickie nadleśnictwo ma w swej ewidencji w masywach Srebrnej Kopy i Biskupiej Kopy kilka innych obiektów turystycznych. To miejsce postoju w oddziale 204o, deszczochron w oddziale 208a, platforma widokowa w oddziale 194b, Plac Konrada Habla w oddziale 203a oraz dwie kładki nad Bystrym Potokiem: przy polanie w Cichej Dolinie (oddz. 204k) oraz pod Gwarkową Percią (oddz. 205a).
Gwarkowa Perć to dawny kamieniołom łupku dachówkowego. Choć funkcjonował krótko w latach 1820-1822, to pozostały po nim ściany skalne o wysokości od dziesięciu do pięćdziesięciu metrów. Jak podaje Marek Sitko, autor przewodnika po Górach Opawskich, tutejsze łupki dało się kroić na płyty o wielkości stołu i grubości kilku milimetrów a także ciąć piłami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.